1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nikklg [1K]
3 years ago
9

The blue shark can swim at a speed of 40 mph how long would it take the shark to travel 90 miles

Mathematics
1 answer:
Pavlova-9 [17]3 years ago
5 0

Answer:2 hours & 15 mins

Step-by-step explanation:

in one our it will go 40 miles so in 2 it would be at 80 miles and in 15 minutes it would go 10 miles

You might be interested in
What is the quotient in simplified form ? Need help please
Gre4nikov [31]

Answer:

  -\dfrac{4a^{12}b^8}{5}

Step-by-step explanation:

The applicable rules of exponents are ...

  \dfrac{1}{a^{-b}}=a^b\\\\a^ba^c=a^{b+c}

Your ratio simplifies to ...

  \dfrac{-8a^8b^{-2}}{10a^{-4}b^{-10}}=-\dfrac{4}{5}a^{8-(-4)}b^{-2-(-10)}\\\\=-\dfrac{4a^{12}b^8}{5}

_____

Please note that simplifying the constants, -8/10 to -4/5, eliminates half the answer choices. Since exponents are only multiplied when a power is raised to a power, you can pretty much eliminate the second choice as being unreasonable. ((a^b)^c = a^(bc))

8 0
3 years ago
Will u help me?
sergey [27]

Answer:

Charles practiced for the relay race for D. 9 hours last week.

Step-by-step explanation:

First, I would find the ratios the ratios for converting hurdle to javelin and javelin to relay.

Hurdle : Javelin ; 5 : 1.5

Javelin : Relay ; 2.5 : 5 or  1 : 2

Next, find the factors compared to the original numbers for hurdle to javelin.

15 / 5 = 3

To find the amount of javelin time they did, multiply 1.5 by the factor we got, 3.

1.5 * 3 = 4.5

Finally, double 4.5, since Charles does twice as much relay than he does javelin.

4.5 * 2 = 9 hours

3 0
3 years ago
I need this to be answered by 11:59 pm pls help
Gnesinka [82]

Answer:

Step-by-step explanation:

1) 8

2) ?

3) g=7

4) v=6

5)x=-4

6) p=8

now #2 i havent learnd yet but all the others. EASYYYYY i love math just choose me if you are having troubles in algebra at all i got you bro <3

5 0
2 years ago
Is 3/8 equal to 4/10?
BaLLatris [955]
8ths are divided by 12.5 so 3 * 12.5 is 37.5
10ths are divided by 10 so 4 * 10 is 40

3/8 is < / = 4/10
3 0
3 years ago
Lisa paid $47.82 for 16.9 gallons of gasoline. What was the cost per gallon, rounded to the nearest hundredth?
agasfer [191]

Divide total amount spent by total gallons bought:

47.82 / 16.9 = $2.83 per gallon

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Garrick gets paid $4.70 an hour with time-and-a-half for overtime (over 40 hours) How much did he earn one week when he worked 4
    5·1 answer
  • Find the mistake. How would you solve this problem correctly? plz answer btw those a minus this is due at 11: 59
    12·1 answer
  • I only need help with #15
    13·2 answers
  • A portion of the Quadratic Formula proof is shown. Fill in the missing statement. Statements Reasons x squared plus b over a tim
    15·2 answers
  • 8 is what percent of 56? (6.5B/C)
    15·1 answer
  • PLSSS HLEPP ME OUTT ITS URGENTTTT​
    14·1 answer
  • 65% of what number is 39 then write an equation
    15·1 answer
  • What is 1 + 57 = ?<br><br> help this is hard!
    15·2 answers
  • Need to know, are these two equal
    12·2 answers
  • Identify the shape of the cross section of the given figure. O Square O Rectangle O Trapezium
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!