1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dafna1 [17]
3 years ago
12

After the game the coach bought nine chicken meal for five dollars each and 15 burgers meals for six dollars each what percent o

f the total amount the coach spent was used for chicken meal
Mathematics
1 answer:
irakobra [83]3 years ago
8 0

33.33% on chicken meals

You might be interested in
15 + 4x = 12 + x nm jjk kj k j jk kj k kj kjkj
Marta_Voda [28]

Answer:

x = −1

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Use the hundreds try to find a mystery number The number has 2 even digits the number in the tens place is greater than the numb
AlladinOne [14]

Answer:

84

Step-by-step explanation:

2 even numbers and its sum is 12: 4, 8 and 6, 6

tenth place > ones place   84

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
2 fifth= Ten blank help
Paha777 [63]
2/5 = x/10

2/5 x 2 = 4/10

x= 4

2/5 = 4/10
6 0
2 years ago
What is the answer to 2(17+3)=?
Effectus [21]
The answer is 40 easy
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need help with this one plz! (marking BRAINLIST) :) ​
FinnZ [79.3K]

Answer:

x=22

Step-by-step explanation:

the triangle in which x is in is an equilateral triangle.

44 is an exterior angle to that triangle.

an exterior angle is always equal to tbe sum of the opposite 2 interior angles.

because that triangle is equilateral

x =44 ÷ 2

x=22

5 0
2 years ago
Other questions:
  • PLZ HELP NOOOWWWW!!!! 15 points!
    5·2 answers
  • A 16 oz package of brown rie cost 79 cents and 32 oz package of white rice costs $3.49 . Which package is a better deal?
    5·2 answers
  • Four students were discussing how to find the unit rate for a proportional relationship. Which method is valid?
    14·1 answer
  • The sale price of an item on sale for 40% off is $48. What was the regular price?
    5·2 answers
  • A company produces alarm clocks. During the regular workweek, the labor cost for producing one clock is $4.00
    6·1 answer
  • What percent is 2.5 of 40
    11·2 answers
  • A culture of bacteria doubles every two hours. If there are 100 bacteria on the first 2 hours,
    15·1 answer
  • Which expression is equivalent to 9m – 36?
    11·1 answer
  • Coach Brown buys packs of Gummi Bears at $0.60 and resales them at $1.00. At what percent did he mark the candy up?
    15·1 answer
  • Solve for x ( angle solving )
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!