1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vaselesa [24]
3 years ago
15

 9

Mathematics
1 answer:
wlad13 [49]3 years ago
4 0
First one;
Every 20th person who passes the student centre.
The people passing the student centre are very likely to be students and you're very likely to get a mix of lots of different students producing reliable results.
You might be interested in
Solve 5ax + 6 ax = 7ax+ 8 for x. Assume a # 0. O A. x = = B. x = 2a ( C. 2 = D. x = a n​
lesya [120]

5ax+6ax=7ax+8

5ax+6ax-7ax=8

4ax=8

x= 8/4a

x=2a

7 0
2 years ago
If f(x) = x^2 + 1 and g(x) = 3x + 1, find [f(4)]^2 <br> 81 <br> 257 <br> 289
Vedmedyk [2.9K]
So g(x) doesn't come in
ok

remember pemdas
inside first
evaluate f(4)
f(4)=4^2+1=16+1=17
now we have

[17]^2=289

answer s 289
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write a unit rate for the situation. $1.98 for 6 bananas
USPshnik [31]
A unit rate is when you find a rate when one variable (or value) is equal to one.

Let's find the unit rate for the price of the bananas. 

1.98/6= 0.33

It is 33 cents for one banana. That is the unit rate. 

I hope this helps!
~kaikers
4 0
2 years ago
Which equation has the same graph as 4x + 8y = 12?
Nutka1998 [239]

Answer:

4x + 8y = 12  \\ 4(x + 2y) = 12 \\  \frac{4(x + 2y)}{4}  =  \frac{12}{4}  \\ x + 2y = 3

8 0
2 years ago
Hello. I have no idea how to solve this question below about Probability. I would appreciate if you show how to solve it step-by
luda_lava [24]
Alonzos will be making 45 percent
6 0
2 years ago
Other questions:
  • Will give 5 starts, thanks need this FAST!!!!!!!!!!!!!!!
    13·1 answer
  • Lewis paid $13.55 for a beach chair and $5.75 for a book. How much did Lewis spend?
    13·2 answers
  • Use breaking apart to find the product for 6x135
    11·1 answer
  • You drop a ball from a set of bleachers that is 64 feet above the ground. How long will it take the ball to hit the ground?
    15·1 answer
  • Show that the numbers below are rational and write each as a fraction:
    12·1 answer
  • S=2 (LW+Lh +Wh)<br>slove for (w)​
    8·1 answer
  • Hurry plz!!! I need help ​
    9·1 answer
  • Which is the better deal?
    14·2 answers
  • The length of a rectangle is 3 meters and the width is 14 meters. What is the perimeter of the rectangle? Do not include units i
    7·1 answer
  • A worker at a farm supply company in Franklin County is mixing up a 420-kilogram batch of its special grain blend for horses, wh
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!