1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lorico [155]
3 years ago
11

Differentiating a Logarithmic Function in Exercise, find the derivative of the function. See Examples 1, 2, 3, and 4.

Mathematics
1 answer:
Natasha_Volkova [10]3 years ago
3 0

Answer:

dy/dx = 2/x

Step-by-step explanation:

y = In x^2

Let u = x^2

du/dx = 2x

y = In u

dy/du = 1/u

dy/dx = dy/du × du/dx = 1/u × 2x = 1/x^2 × 2x = 2/x

You might be interested in
(28 and 29) I really need help
scoundrel [369]

Answer:

28 is 11/60

29 is 7/30

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
How many 2.5 inch by 6 inch tiles will fit in a back splash that is 2.5 feet tall and 8 feet long?
umka2103 [35]
The answer is 192!!!!!!
4 0
3 years ago
Rewrite in slope intercept<br><br> a(bx + y) = c
GrogVix [38]
Y=abx +c ……………..loll
8 0
2 years ago
I need to know all the angles that are congruent
Alinara [238K]
Congruent to angle 1: 3, 5, 10, 8, and 6
congruent to angle 2: 4, 9, and 7

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can someone please answer my question Geometric Sequence:<br> 3, 6, 12, 24, …
Whitepunk [10]

Answer:

48

Step-by-step explanation:

You multiply by 2 each time

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Solve the system of equations below.
    13·2 answers
  • The perimeter of of of parallelogran is 25 feet find y
    10·1 answer
  • Sally's grocery store is selling eggs for $1.56 a dozen .what is the unit price per egg
    11·2 answers
  • I cheated now I need to know how to “check “ it and how’d I get this answer
    15·2 answers
  • Which choice is equivalent to the product below for acceptable values of x?<br> √x+3. fx-3
    7·1 answer
  • the table gives information about the lengths of time spent in hours, some children spent watching Tv last week
    5·1 answer
  • PLSSS HELP IF YOU TURLY KNOW THISS AND EXPLAIN PLS:)
    10·2 answers
  • There are 4 students on a team for a relay race. How many teams can be made from 29 students?
    9·2 answers
  • Help ASAP!!!<br> Forks: 16, 8, ?<br> Spoons: 10, ? , 30
    8·1 answer
  • use the function notation to represent the area of a circle whose circumference is 133 cm.use the function notation to represent
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!