1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
DiKsa [7]
3 years ago
8

Cytosine always pairs with

Mathematics
2 answers:
inessss [21]3 years ago
8 0

Cytosine always pairs with GUANINE

sleet_krkn [62]3 years ago
4 0

Answer: guanine

Step-by-step explanation:

You might be interested in
If f(x) and its inverse function, F(x), are both plotted on the same coordinate plane, what is their point of intersection?
polet [3.4K]

Answer:  d) (3, 3)

<u>Step-by-step explanation:</u>

Inverse is when you swap the x's and y's.

Let's look at the points and find their inverse:

  f(x)           f⁻¹(x)

(0, -2)  -->  (-2, 0)

(1, -1)   -->   (-1, 1)

(2, 0)  -->   (0, 2)

(3, 3)   -->   (3, 3)       f(x) = f⁻¹(x) so this is where they intersect!

5 0
3 years ago
Please check my work for this ONE QUESTION
natali 33 [55]
I think the answer is correctly answered
6 0
4 years ago
the ratio of red marbles to blue marbles in a bag is 2 to 3 .which of the following could be the number of red and blue marbles
Andreas93 [3]

Answer:

1/2

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
6. The expected life of a calculator varies inversely with the amount of times a student
loris [4]

9514 1404 393

Answer:

  250 days

Step-by-step explanation:

If the number of drops increases by a factor of 20/8, the expected life will decrease by the inverse of that factor: 8/20.

The expected life is (8/20)(625 days) = 250 days.

6 0
3 years ago
A 9-foot roll of waxed paper costs $2.16. What is the price per inch?
Mama L [17]

Answer:

$0.02

Step-by-step explanation:

$2.16/9=$0.24 per foot

$0.24/12=$0.02 per inch

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the probability of rolling an even number when rolling a 6-sided die? A) 3 B) 1 2 C) 1 3 D) 1 4
    11·1 answer
  • Please help what is 500 + 1500 ?
    14·2 answers
  • A machine fills 80 containers of cookies in 20 minutes. At the same rate, how many containers of cookies could the machine fill
    8·2 answers
  • Solve the equation:<br><br> −4(m+6)=−8
    15·2 answers
  • What to do when u have a remainder
    7·2 answers
  • 9 (9+ 7 - 4) = *<br> need more help . sorry if I’m being annoying
    9·2 answers
  • What is the difference between a 30° angle and a -30° angle?
    15·1 answer
  • Find the area of the figure.<br> 6 in.<br> 6 in.<br> 8 in.<br> 4 in.
    8·1 answer
  • Please help. Solving equations.
    6·1 answer
  • In the following table, the age (in years) of the respondents is given as the x value, and the earnings (in thousands of dollars
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!