1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Phoenix [80]
2 years ago
6

without using a calculator decide which option is better value for money: 300g Jelly beans $5.80 or 500g Jelly beans $9.90

Mathematics
1 answer:
yarga [219]2 years ago
3 0

Answer:

500g Jelly beans $9.90

Step-by-step explanation:

To know the values.

Let's know how much a gram will cost in each case

300g Jelly beans $5.80

1g = 5.8/300

1 g = 0.01933

500g Jelly beans $9.90

1g = 9.9/500

1g =0.0198

It's obvious that the second one has more value placed on it as it cost more per gram

You might be interested in
Find the equation of the axis of symmetry of the parabola.
Stolb23 [73]

Answer:

Just substitute 0 instead of f (x),therefore

x { }^{2}  - 12x + 36 \\ x = 6

The answer option is C

7 0
3 years ago
Plz help..................
Misha Larkins [42]
The answer isn't A or B because those two are not factored. D is wrong because 8•8=64 not 16. So that leaves us with C (4•4=16).
7 0
3 years ago
What calculation is modeled on the number line?
vova2212 [387]

Answer:

top right

Step-by-step explanation:count how mnay it goes back each time

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP ASAP!!!!! NEED DONE QUICKLY!!!!!!!!
Eduardwww [97]

Answer:

the first one from the top

4 0
2 years ago
it takes 18 3/8 inches of wood to make a frame for a small picture if Ms Jones has 108 inches of wood how many frames can she ma
scZoUnD [109]
It would make 5 complete frames, and about 8/10 of another frame.
108 / 18.375 = 5.8&*)&^&%*$*
I used a calculator.
You could keep adding 18 and 3/8 over and over again until you get right under 108 if you're good at math like me, but most people would have to add 18 and 3/8 separately.

Thanks, and if you liked my answer, please consider giving me the brainliest answer, because I need 5 of them to get to the next level.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the area of the figure shown.
    15·2 answers
  • Answer plz thank you
    8·2 answers
  • The graph of the inequality will have a dashed line y> 2x -5
    14·2 answers
  • Figure PQRS is a parallelogram. The expressions represent the measures of the angles in degrees.
    10·2 answers
  • -11=(x-3)÷2 what is the solution for x
    10·1 answer
  • Who can answer all my math questions right?
    15·2 answers
  • Twice the difference of a number and 8 is equal to three times the sum of the number and 7. Find the number.
    9·1 answer
  • A arcade game gives 8 tickets ,y, for every 5 games played,x.
    11·1 answer
  • Solve the equation -4x^3=32
    9·2 answers
  • By what percent will the number change. you find one third of a number
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!