1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alenkinab [10]
3 years ago
10

What is the relationship between BF and CD?https://www.pearsonrealize.com/community/proxy/assessment/38d9dab82a32446fbb58f979cee

263df/images/43362d66-2fb9-4875-ab45-e67c534793b5
Mathematics
1 answer:
Sunny_sXe [5.5K]3 years ago
5 0

These 2 lines never touch each other


You might be interested in
Unit Test Unit Test Active 1 2 3 4 5 6 7 CO Given fix) = 17- x2, what is the average rate of change in f(x) over the interval [1
sveticcg [70]

Answer:

Step-by-step explanation:

Average rate of change is the same thing as the slope. This is a quadratic so the slope is not something that is constant like it is in a line. Here you have the x coordinates of 1 and 5; each one of these x coordinates has a y coordinate that goes with it. If we draw a line from one of these coordinates to another,  that line will have a slope. That is the slope we are trying to find. Thus, we need the y coordinates that go with each of these x coordinates. To do that, plug x into the equation and do the math to find y:

Let's start with x = 1.

f(1) = 17-(1)^2 so

f(1) = 16 and the coordinate is (1, 16).

f(5) = 17-(5)^2 so

f(5) = -8 and the coordinate is (5, -8). Now we apply the slope formula:

m=\frac{-8-16}{5-1}=\frac{-24}{4}=-6 So the answer is -6.

6 0
2 years ago
2. Draw a line 1. Draw a perpendicular to lat any point on /<br>is<br>not required)​
MrRissso [65]
Hahanndmdkksooawubwnsidimw
3 0
3 years ago
Katherine paid $25.56 for12 gallons of gasoline. What is the price per gallon of gasoline? per gal
zloy xaker [14]

Answer:

$2.13

Step-by-step explanation:

If she paid $25.56 for a total number of 12 gallons, then you need to divide 25.56 by 12, and you will get 2.13. Meaning each gallon cost $2.13.

You can also check your answer by multiplying 2.13 by 12.

5 0
3 years ago
8. Mr. Azu invested an amount at rate of 12% per annum and invested another amount, GH¢
sashaice [31]

Answer:

GH¢. 18098.46

Step-by-step explanation:

Let the first investment giving 12% interest per annum be Bank A

Let the 2nd investment giving 10% per annum be bank B

Let the first amount invested be

GH¢. X and let the second amount invested be GH¢. X + 580

Thus; In bank A;

Principal amount in first = GH¢. x

rate = 12 %

time = 1 year

Formula for simple interest = PRT/100

Where P is principal, R is rate and T is time.

So, interest in his investment = 12X/100 = 0.12X

while in bank B;

principal amount = GH¢. X + 580

rate = 14%

time = 1 yr

So, interest in his investment = [(X + 580) × 14]/100

= 0.14(X + 580)

So, total accumulated interest is;

0.12X + 0.14(X + 580) = 0.12X + 0.14X + 81.2 = 0.26X + 81.2

Now, we are given accumulated interest = GH¢. 2,358.60

Thus;

2358.60 = (0.26X + 81.2)

2358.6 - 81.2 = 0.26X

X = 2277.4/0.26

X = 8759.23

So,

first amount invested = GH¢. 8759.23

Second amount invested = GH¢. 8759.23 + GH¢. 580 = GH¢. 9339.23

Total amount invested = GH¢. 8759.23 + GH¢. 9339.23 = GH¢. 18098.46

4 0
2 years ago
One number is 6 more than a second number, the sum of the two numbers is 330. what are the numbers?
maksim [4K]

Let's have the first number, the larger number, be <em>x</em>.  We'll have the second, smaller number be <em>y</em>.

We know that x = y + 6, since x is 6 greater than y.

We also know that 330 = x + y.

Because x = y + 6, 330 = y + 6 + y, which simplifies to 330 = 2y + 6.

Now all we need to do is simplify the equation.  First, we subtract 6 from both sides:

330 - 6 = 324

2y + 6 - 6 = 2y.

So we have 324 = 2y.  Then we divide both sides by 2 to get:

162 = y

Plug in y = 162 into the equation x = y + 6 to get:

x = 162 + 6

x = 168

Let's check to make sure our answer is right.  168 is 6 more than 162.  162 + 168 equals 330.  So our two numbers are 168 and 162.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • In a study about the relationship between marital status and job level, 8,235 males at a large manufacturing firm reported their
    10·1 answer
  • f(x) = 20(1.5)x. Let your dependent variable in the function be y. Write the function that models the independent variable in te
    11·1 answer
  • A walking path across a park is represented by the equation A walking path across a park is represented by the equation y= -3x-3
    6·1 answer
  • you are trying to increase your monthly savings to buy a used car your boss allows you to work one hour of overtime at time and
    14·1 answer
  • 4 is 80% of what number?
    15·1 answer
  • 4. The sum of two numbers is 36. Twice the first
    7·1 answer
  • What is the length of leg s of which of the following words correctly describe a triangle with two 45 angles?
    7·2 answers
  • PLS SOMEONE HELP ME ASAP
    8·1 answer
  • Help me with this please​
    14·1 answer
  • a factory used 11.81 kilograms of tomatoes to make 4 batches of pasta sauce what quantity of tomatoes did the factory put in eac
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!