1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
murzikaleks [220]
3 years ago
14

Mrs. Jameson asked all of her 110 students to list their birthdate and time on a sheet of paper and place it into a jar. One nam

e is drawn out of the jar at random.
What is the probability that the birthdate and time that was drawn belonged to a student in her third period class, if there were 20 students in that class?
Mathematics
2 answers:
tangare [24]3 years ago
3 0
20/110 because there's 20 kids in her third period but 110 overall hope I helped in time
kherson [118]3 years ago
3 0
The answer is 20/110
You might be interested in
I need #1 done (show work) will give brainliest
allochka39001 [22]

Step-by-step explanation:

<u>Statement                                                        Reason                               </u>

∠5 and ∠7 are vertical angles                        Vertical angles theorem

m∠5 = m∠7                                                      Definition of vertical angles

m∠5 = -2(3x - 4), m∠7 = 3(x - 3) - 1                  Given

-2(3x - 4) = 3(x - 3) - 1                                       Substitution property of equality

-6x + 8 = 3x - 9 - 1                                            Distributive property

3x + 6x = 8 + 10                                               Addition property

9x = 18                                                              Addition property

x = 18/9                                                             Division property

x = 2                                                                  Proved

6 0
2 years ago
Jorge has 235 baseball cards. If Keith were to double the number of baseball
Nana76 [90]
A because 2b is b times 2 and 235 is bigger
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Charles smith makes $9.75 an hour he works four hours on Monday six hours on Tuesday five hours on Wednesday five hours on Thurs
ladessa [460]
Simple. Multiple

Monday: 6x9.75
Tuesday &Wednesday: 5x9.75
Thursday & Friday: 7x9.75
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A cube has a side length of 4 feet what is the volume of the cube
dalvyx [7]

Answer:

V=64

Step-by-step explanation:

What you do is go based off the volume formula of a cube which is V=a^3.

You have a side length of 4.

V=4^3.

V=64.

6 0
3 years ago
Mabel is comparing the prices of two car rental companies. Company A charges $35 per day and an additional $15 as service charge
GalinKa [24]

Answer:

Part A:

<u>Equation for Company A: </u>

<u>x = Number of days renting a car</u>

<u>35x + 15</u>

<u>Equation for Company B:</u>

<u>x = Number of days renting a car</u>

<u>42x + 10</u>

Part B:

<u>Company A will charge $ 37 less than Company B</u>

Part C:

<u>Company A will charge $ 65 less than Company B</u>

Step-by-step explanation:

Part A:

Equation for Company A:

x = Number of days renting a car

35x + 15

Equation for Company B:

x = Number of days renting a car

42x + 10

Part B:

Renting a car for 6 days

Company A:

35 * 6 + 15 = 210 + 15 = $ 225

Company B:

42 * 6 + 10 = 252 + 10 = $ 262

Company A will charge $ 37 less than Company B

Part C:

Renting a car for 10 days

Company A:

35 * 10 + 15 = 350 + 15 = $ 365

Company B:

42 * 10 + 10 = 420 + 10 = $ 430

Company A will charge $ 65 less than Company B

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Which is not an equation of the line going through (3, -6) and (1,2)
    14·1 answer
  • If Lp is a diameter of circle m and , find NO.
    10·2 answers
  • 49637420/36<br> ayúdenme con esta división si es posible con fotos
    13·1 answer
  • at a farm the ratio of cows to horses was 10:3 if there were 20 cows at the farm how many horses were there?
    10·2 answers
  • Jasper made a flag for his football team. He painted 1/2 of the flag blue and 1/2 of the flag yellow. He added stars to 1/3 of t
    9·1 answer
  • A sequence of numbers begins with 12 and progresses
    13·2 answers
  • The equation below represents Function A and the graph represents Function B:
    10·2 answers
  • True or false 1 and -1 are like terms
    11·1 answer
  • A 9-yard roll of string costs $3.42. What is the unit price?
    14·1 answer
  • If T: (x, y) → (x + 6, y + 4), then T-1: (x,y) → _____.
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!