By replacing you get:
5*7-2*11+3*(-1) = 35-22-3= 10
so the answer is 10.
If you like my answers, feel free to follow me and ask me more maths problems. :)
Answer:
(.2)(15.75)=3.15
Step-by-step explanation:
He us filling it with 6 eggs
Unit rate refers to how much the buyer paid per unit. Let’s do the math:
$2.52 for 4.5 pounds of potatoes
Divide $2.52 by 4.5
The shopper paid 56 cents per pound of potatoes.
Now $7.75 spent for 2.5 pounds of broccoli.
Divide $7.75 by 2.5.
The shopper paid $3.10 for each pound of broccoli.
Last $2.45 for 2.5 pounds of pears.
The shopper will spend 98 cents per pounds of pears.
Please vote my answer brainliest! Thanks.
Answer:
number 3
Step-by-step explanation: