1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
horsena [70]
3 years ago
14

Explain how to use the unit rate for miles per hour to

Mathematics
1 answer:
storchak [24]3 years ago
7 0
I always heard ( a mile a minute) at a rate of 60 mph Jenna would travel 480 miles in 8 hours. BRAINLIEST???
You might be interested in
Fruit juice makes up 2/3 of the liquid ingredients in Alonzo's punch recipe. Estimate how many gallons of fruit juice are needed
antiseptic1488 [7]
2 and 2/3 gallons of fruit juice is needed
6 0
3 years ago
When the scale factor between two circles is “x” the scale factor between the 1_________________________is also “x” and the scal
Effectus [21]

Answer:

When the scale factor between two circles is “x” the scale factor between the radius is also “x” and the scale factor of the area is “x^2"

this is only one possible answer. For example, instead of radius, you could have put diameter or circumference.

7 0
2 years ago
A tepee is designed to have a diameter of 10 ft and a volume of 393 ft. At
Citrus2011 [14]

Answer:

15 ft.

Step-by-step explanation:

The tepee is a cone and its volume

= 1/3 pi r^2 h   where r = radius and h = height.

The radius r = 1/2 * 10 = 5 ft.

So we have the equation:

393 = 1/3*3.14* 5^2 * h

h = 393 / (1/3*3.14*25)

=  15.02 ft.

7 0
3 years ago
How do I factor w^2 + 16?
sdas [7]

Answer:

(w+4) (w-4)

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
In order to make an A on her project, Sarah needs at least 160 points. She has already turned in part of her work and has been g
antoniya [11.8K]

to get an A, she needs >=160 points and she already has 125 points

let 'x' be the number of points on the last part of her project then

125 + x >= 160

x >= 160 - 125

x >= 35

Sarah needs at least 35 points on the last part of her project.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A baby blue whale gains about 200 pounds each day about how many pounds does a baby blue whale gain per hour?
    6·1 answer
  • Please help me, I don't know this one.
    5·2 answers
  • Carrie is buying bulk candy for a high school fundraiser. She buys 1000 candy bars for $350. What is the unit cost per candy bar
    9·1 answer
  • The product of x and 2 is less than or equal to 4
    8·1 answer
  • 29. Given the information regarding AABC and ADEF,
    13·1 answer
  • The diagonals of a kite have lengths of 4 inches and 9 inches. Find the area of the kite. The area is square inches​
    6·1 answer
  • Someone help. Foundation
    6·1 answer
  • What is the value of 2x2 when x = 1.5?
    11·2 answers
  • João has 7 apples if he gives joana 3 and matilde 4 how many did he have?
    8·1 answer
  • An equation was used to predict possible weights of puppies at 6 months of age. The actual weights of the puppies are also liste
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!