1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
qaws [65]
3 years ago
13

The perimeter of 3x+8 and 4x-1 and 5x+2

Mathematics
1 answer:
cupoosta [38]3 years ago
7 0
It depends what the shape is
You might be interested in
A large container holds 5 gallons of water. it begins leaking at a constant rate. After 10 minutes the container has 3 gallons o
dolphi86 [110]
First we have to find how much water leaked
5galllons-3 gallons=2 galllos of water leaked
Now we know\frac{2 galllons}{10 minutes}
Finally we can simplify it\frac{2 gallons}{10 minutes}= \frac{1 gallon}{5 minutes} - its the answer
7 0
3 years ago
ABC IS a right angled triangle at B and D is a point on BC. If AD=18cm , BD=9cm and CD = 4 cm, find AC
madam [21]
AC=22.2 because 18^2+13^2=x^2
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
A Petri dish containing 500,000 bacteria is used in an experiment investigating growth rates for bacteria. The table below shows
ki77a [65]
What’s the question
6 0
2 years ago
Help please thank you!!!!!!!!!!!!
Tom [10]

Step-by-step explanation:

ndndhsdjbdbdndndndndndnxndjdn there

5 0
2 years ago
Write an inequality and solve.
svlad2 [7]

Answer:

25 + 15n ≥ 150

Step-by-step explanation:

The term at least mean the amount saved is greater than or equal to 150

Let the number of weeks he intends to save be n

Amount saved after n weeks without the plan is:

15n

Add plan amount

= 25 + 15n

Add inequality

25 + 15n ≥ 150

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Which expression is the simplest form of -(2x+y)+3(x-4y)?
    15·1 answer
  • Every 14 days, Debbie’s dog eats 415 pounds of dog food. If Debbie’s dog eats the same amount of food each day, how many pounds
    6·2 answers
  • Can someone please help . i don’t get what they mean by labeling it e
    11·1 answer
  • Which of the following statements is true?
    12·1 answer
  • Which is the value of the expression when x=-2 and y =-3
    8·2 answers
  • (D). Hope this helps :)
    9·2 answers
  • A builder was building a fence. In the morning, he worked for 25 of an hour. In the afternoon, he worked for 910 of an hour. How
    10·1 answer
  • Find the cosine of ∠W.
    10·2 answers
  • If (3,5) is the midpoint of the line segment ST and the coordinates of S are (2,7), find the coordinates of T.
    5·2 answers
  • chef John bought 3 dozen eggs for $16.20 what is the unit price a $10.80 per 2 dozen eggs b $5.40 per 12 eggs c $0.45 per eggs d
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!