1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
balu736 [363]
3 years ago
13

Jane earns money walking dogs on the weekends. Jane charges $5 dollar sign, 5 for each dog she walks.

Mathematics
1 answer:
yanalaym [24]3 years ago
6 0

Answer:

3 x 5 is 15 so it would be 3:15

5 x 5 is 25 so it would be 5:25

Step-by-step explanation:

Just multiply by 5 for each one

3 x 5 is 15 so it would be 3:15

5 x 5 is 25 so it would be 5:25

You might be interested in
I know the answer to number 7 but I just want to see if you guys know it
elixir [45]
Plugging 10 for k in the expression gives us
2(10)^2+5(10)+1 We simplify this expression to  200+50+1=251
251 is your answer
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Seller Andy require a 2.5% deposit on all offers. Buyer josh wants to offer $452,000 for the property. The property was appraise
arlik [135]

Answer: $11,300

Step-by-step explanation:

Given the following :

Buyer Josh's offering price = $452,000

Required deposit rate = 2.5%

Earnest money deposit is the product of :

Offering price × required deposit accepted

$452,000 × 2.5%

$452,000 × 0.025 = $11,300

7 0
3 years ago
Which question is a statistical question because it has more than one answer?
emmasim [6.3K]
4 because you’re finding sizes for multiple people while the other questions are just asking for one thing
3 0
3 years ago
Which equations have the same value of x as Three-fifths (30 x minus 15) = 72? Select three options.
DanielleElmas [232]

Answer:

C 18 x minus 9 = 72

D 3 (6 x minus 3) = 72

E   x = 4.5

Step-by-step explanation:

Hope this helped

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Dale works at a mattress store, and makes a salary plus commission. He has a $500 weekly salary and makes a 5% commission for sa
Anni [7]

Answer:

1.  \( f\circ g(x)=0.05x-150

2. \( g\circ f(x)=0.05x-3000

3. The first one represents Dale's commission

Explanation:

1. The composition of the function

                                                             \( f\circ g(x)=f(g(x)) \)    

means that you first apply the function g(x) and then f(x) on the output of g(x).

That is:

  • f(x) = 0.05x
  • g(x) = x - 3000

       f(g(x)=0.05(x - 3000)

       f(g(x))=0.05x-150

2. The composition of the function

                                                             \( g\circ f(x)=g(f(x)) \)                                                                  

means that you first apply the function f(x) and then g(x) on the output of f(x).

That is:

      g(f(x))=((0.05x)-3000)=0.05x-3000

3. Which one represents Dale's commission

To calculate Dales's commision you must subtract $3,000 from the sales, to find the sales over $3000. That is: x - 3,000, which is the function g(x).

Therefore, you first use g(x).

Then, you must multiply the output of g(x) by 0.05 to find the 5% of the sales over $3,000. That is: 0.05(g((x)) = 0.05(x - 3000) = 0.05x - 150.

Therefore, the composition that represents Dale's commission is the first one:

  f(g(x)=0.05(x - 3000)

       f(g(x))=0.05x-150

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Factor the expression. 9b^2-25
    7·1 answer
  • Is 2/3(x-4)=1/3(2x-6) a identity
    8·1 answer
  • If r = 8 units and x = 8 units, then what is the total surface area of the cylinder shown above?
    15·1 answer
  • Find the equation of the line passing through the pair points (-8,6) (-9,-9). The equation of the line in the form is Ax+By=C.
    8·1 answer
  • Whats is 4x 1/10 ? ... lol i am dumb
    5·2 answers
  • Write an inequality for the situation to pay a child's price you must be 12 years or younger why is there not only one correct a
    11·1 answer
  • A package of 3 pairs of insulated gloves costs $15.57. What is the unit price of the pairs of gloves?
    12·1 answer
  • Please help me it’s an exam I’m doing now
    8·1 answer
  • It costs $40 to register for Karate, then $15 per lesson. If Rachel is taking lessons and wants to spend no more than $250, how
    14·2 answers
  • Choose the following rule that CORRECTLY describes a dilation :
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!