1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
GuDViN [60]
3 years ago
5

What is the volume of the prism?​

Mathematics
1 answer:
cluponka [151]3 years ago
3 0

Answer: 90 ft cubed

Step-by-step explanation:  Multiply the height, width, and depth. So, 3*5=15. 15*6=90.

You might be interested in
Tyler is laying tile on his rectangular kitchen floor. The dimensions of the floor are 16 1/2 feet by 15 feet. If he is using sq
blondinia [14]
First, find the area for the kitchen floor: 16.5*15=247.5 squared feet
Then find the area for one tile: 0.5*0.5=0.25 squared feet
Finally, divide the mayor area between the minor: 247.5/0.25= 990 tiles.

Also you can do it in this another way:
First, divide length of the kitchen floor between the length of one tile: 16.5/0.5=33
Then, do the same for the height: 15/0.5=30
Finally multyply both results: 33*30= 990 tiles. 
8 0
3 years ago
BRAINLIEST ASAP! PLEASE HELP ME :)
maks197457 [2]

Answer:

\displaystyle Range: Set-Builder\:Notation → [y|-2 ≤ y] \\ Interval\:Notation → [-2, ∞) \\ \\ Domain: Set-Builder\:Notation → [x|-4 ≤ x] \\ Interval\:Notation → [-4, ∞)

Explanation:

<em>See above graph</em>

I am joyous to assist you anytime.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Pleaseee help I’m struggling so hard
ivanzaharov [21]

Answer:

-3

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
At Store A, a 60-ounce bag of shelled walnuts costs $11.99. At Store B, a 4-pound bag of shelled walnuts costs $11.99. Shelled w
Maksim231197 [3]
Store a. 60 oz is equal to 3 3/4 of a pound
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write a count on 2 fact to show a sum of 10
mario62 [17]
6 + 4 = 10

And

6 - 4 = 2
7 0
3 years ago
Other questions:
  • What is 2.31 divided by 3?
    12·2 answers
  • Can somebody explain this to me?
    13·1 answer
  • OPEN ENDED QUESTION
    12·1 answer
  • If you roll two fair six-sided dice, what is the probability that the sum is 5 or lower?
    12·2 answers
  • Find the surface area of a rectangular prism that is 12 cm long 7 cm wide and 1.6 cm high
    7·1 answer
  • 4. Molly had $21 to spend on two notebooks. After buying them he had $13. How much did each notebook cost? 
    5·2 answers
  • Betty likes to skate at a skate park that is due south of her school and due west of her
    9·1 answer
  • Kate is making hamburgers for her friends and has pounds of hamburger. How many -pound hamburgers can she make?
    13·1 answer
  • Brainliest for correct! y varies inversely with x.
    7·2 answers
  • A relation includes the coordinate (3,3). What other coordinate must be included in the relation if it is even?
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!