1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Verizon [17]
3 years ago
10

The price of a gallon of a cider apple is $7.00. The price of eight 4.23 ounce juice boxes is $2.39. Suppose the juice was insta

lled package like the Seiter approximately what is the cost per gallon of the juice
Mathematics
1 answer:
m_a_m_a [10]3 years ago
3 0

Answer:

<u>The cost per gallon of the juice = $9</u>

Step-by-step explanation:

Given

The price of eight 4.23 ounce juice boxes is $2.39

We should know that: 1 Gallon = 128 Ounces

1 juice boxes = 4.23 ounce

So, juice boxes per gallon = 128/4.23 = 30.26

But The price of 8 juice boxes is $2.39

So, the price of 1 gallon = (30.26/8) * 2.39 = 9.04 ≈ $9

<u>So, the cost per gallon of the juice = $9</u>

You might be interested in
Will Award Branlist 15pts
Lynna [10]
378 ft I think this is the answer
8 0
2 years ago
5. Adriana gives half of her t-shirts to charity. Then
fenix001 [56]
I believe 22. Because 11+3=14, but without that, you would add 11 to 11, which gives you 22
5 0
2 years ago
6n+7n<br> whats the answer
sergeinik [125]
13n





ahaha , it’s that easy !!






have a good day <3
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
In the diagram, ΔPMN ≅ ΔQSR<br><br> If QR = 20 in., RS = 7 in., and SQ = 24 in., what is PN
Tamiku [17]
PN=20
Because,/_\PMN_~/_\QSR
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please answer below :-)
Serjik [45]

Answer:

B. 88.8

Step-by-step explanation:

let x represent class y

(x+71.2)/2=80   multiply each side by 2

x+71.2=160      subtract 71.2 by both sides

x=88.8

or

trial an error

replace x with each of the numbers and see if it plugs in.

example:

(80.5+71.2)/2=80

151.7/2=80

75.85=80?

false. incorrect

another example:

(88.8+71.2)/2=80

160/2=80

80=80?

true. correct

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Answer choices:
    13·2 answers
  • Why do we multiply the area of a face by the number 6 to find surface area?
    11·1 answer
  • 37 is what percent more than 32
    6·1 answer
  • Which of the following is the graph of y=√-x-3<br><br> Please help!!
    5·1 answer
  • Round 314,759 to the number of the underlined digit
    12·1 answer
  • 3. Use the diagram below to answer the following questions.
    15·2 answers
  • Y=2cos3x<br> How do I graph this with labels in radians
    5·1 answer
  • You are buying packages of beads to make bracelets. Each package costs $3 plus 7% tax. You have a gift card for $15, and you pla
    7·1 answer
  • Help me out please????
    10·1 answer
  • 25624 divided by 2/3
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!