1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dezoksy [38]
2 years ago
7

Aspen, Colorado had one of the worst snow storms in years. In the short period of 4 hours, they were hit with 70 inches of snow.

What is the unit rate of snow fall in inches per hour?
Plus answer this At FreshFruit, 20 oranges cost $0.80. What is the cost for 1 orange? For extra credit
Mathematics
1 answer:
LekaFEV [45]2 years ago
6 0

Divide total snow by hours/

70 inches / 4 hours = 17.5 inches per hour.

Divide total cost by quantity:

0.80 / 20 = $0.04 per orange.

You might be interested in
A machine can make 56 parts in 4 hours.It can also make 70 parts in 5 hours. Write an equation that relates the number of parts
ira [324]

Answer:

126 parts in 9 and a half hours

Step-by-step explanation:

56 parts in 4 hours

that means 56 parts in 240 mins

9 hours and 30 minutes in minutes is 570 minutes

56m parts:240 mins

                 540 mins

to get to 540 from 240, you multiply by 2.25.

you can work this out by doing 540 divided by 240

now, multiply 56 by 2.25.

the answer is 126 parts

5 0
3 years ago
Whats the answer for this?? 2×56 (76,04??
raketka [301]
112 is the answer. I am not really sure what the parenthesis are for, but those answers in the parenthesis are wrong. 
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the radius of the circle given by the equation below? x2 + 14x + y2 - 14y = -73
PolarNik [594]

Answer:

5

Step-by-step explanation:   5/13  8 48

graph the function, center the center of the circle find the difference between the center and the circle

center at (-7, 7)

sorry I don't know how to find it mathematically.  I'll try to figure out later, if you need an mathematically solution.  

8 0
2 years ago
How Do you Simplify Fractions? For example: 4 over 5 + 3 over 5
vova2212 [387]
If I am not mistaken, you cross multiply then divide.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can someone plz explain how to get the answer there?
Andrew [12]
The correct answer is 17
3 0
2 years ago
Other questions:
  • Graph the function f(x) = 1 + 8x. Then find the value of f(x) when x = <br> 1<br> 4<br> .
    5·1 answer
  • A rectangle with a width of 9 ft. and a length of 13 ft. is the base of a 30 ft. tall pyramid. What
    9·1 answer
  • What tranformatuon were applied
    8·1 answer
  • Can anyone pls help me I really need help pls help me I will mark them as brainiest pls!!! Can u do it in a paper and then send
    6·1 answer
  • 25 + 14 = blank + 25
    5·1 answer
  • The sum of the measures of a regular 25 sided polygon is 4140 degrees. What is the measure of each interior angle?
    9·1 answer
  • 4ac + 3 - 2b + 2ac - 5
    12·2 answers
  • Please answer ASAP. will give brainliest
    10·1 answer
  • Write down the bearing direction of ES in angle.
    14·1 answer
  • This figure was created by joining two right rectangular prisms.
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!