Answer:
Step-by-step explanation:
Answer:
Apples and Peaches
Step-by-step explanation:
It is convenient to compare the prices for 3 lbs of each of the fruits.
Multiply the price and quantity of Apples by 4:
... 4×(3/4 lb) = 4×$1.59
... 3 lb = $6.36 . . . . for apples
Multiply the price and quantity of Plums by 6:
... 6×(0.5 lb) = 6×$1.15
... 3 lb = $6.90 . . . . for plums
The two lowest-priced fruits are apples (6.36/(3 lb)) and peaches (5.37/(3 lb)).
_____
<em>Comment on</em> the best deal
No criteria are provided for determining the best deal. Though plums are higher-priced, they have somewhat higher polyphenol content than apples or peaches, so may provide the best deal in terms of nutrition per dollar.
Answer:
150 sheets is the better buy.
Step-by-step explanation:
Cost of each sheet when buying 100 = $2.50 / 100 = $0.0250'
If you buy 150 cost per sheet = $3.50 / 150 = $0.0233.....
So buying 150 sheets is the better buy.
Answer:
Step-by-step explanation:
Answer:
A=80
Angle b=50
Angle c=50
Step-by-step explanation: