Answer: a. 13120
b. 4100
c. 1025
d. 3280
Step-by-step explanation:
(a) find the costs price of the fridge
Since the cash price is 20% less the hire purchase price, then the cost of the fridge will be:
= (100% - 20%) × 16400
= 80% × 16400
= 0.8 × 16400
= 13120
(b) calculate the deposit
Since 25% is paid as deposit, the deposit will be:
= 25% × 16400
= 0.25 × 16400
= 4100
(c) what is the monthly installments
Monthly installments will be:
= (16400 - 4100)/12
= 12300/12
= 1025
(d) what is the differences between the cash price and the hire purchase price.
This will be:
Hire purchase price = 16400
Cash price = 13120
= 16400 - 13120
= 3280
Answer:
A)
- National brand cornflakes is 0.174 = .17/oz
- Store label cornflakes is 0.514 = .15/oz
B) The larger box is cheaper per ounce.
C) 2.09 – .30 = 1.79 for 12 ounces. So than $1.79/12= .15/oz.
They would both be the same so there would be no better deal.
If 2 equations have the same y-intercept, they are overlapping, which means they have infinite solutions. So there is no way that 2 equations with the same y-intercept will have no solution. Thus your answer is: C)Never.