1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
hichkok12 [17]
3 years ago
14

Which is the better choice: $1000 deposited for a year: you must show your work below.

Mathematics
1 answer:
sergejj [24]3 years ago
4 0
A. The multiplier is (1 +.055/12)^12 ≈ 1.0564079

b. The multiplier is (1 +.054/365)^365 ≈ 1.0554804

c. The multiplier is e^.045 ≈ 1.0460279

The rate 5.5% compounded monthly is the better choice.
You might be interested in
What is the range of 38 17 55 40
shtirl [24]

Answer:

38

Step-by-step explanation:

take the biggest number and subtract it by the smallest number and you will get your answer.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the measure of ∠D?
LenaWriter [7]

Answer:

63

Step-by-step explanation:

When a quadrilateral is in the circle, the opposite angels are supplementary, meaning they equal 180. So you do 180-117 and get 63

3 0
3 years ago
How does the graph of a inverse function
ale4655 [162]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

y=x you can imagine by drawing graph

8 0
3 years ago
In circle p what is the measure of arc ab
S_A_V [24]
Remember the arc is equal to the central angle, so ab will equal angle APB. they told you angle APB is a right angle, how many degrees is this? that is what ab will be also:)
4 0
3 years ago
The school district has 294 basketball players to distribute to 36 different teams in the intramural basketball league. If the b
mojhsa [17]
Each team will recieve 8 players
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Find the sum 7/8 + 2/4
    13·2 answers
  • A package of 8 pens costs $1.09. Milo’s work to find the unit price of the pack is shown below.
    6·2 answers
  • A fuel company charges $120 for an annual fee and $125 a month for 12 months. What's the total cost of fuel for 12 months?
    12·2 answers
  • Place parentheses in the expression so that it equals the given value 12 = 2 X 23; value: 120
    9·1 answer
  • I need help what r these coin?​
    13·2 answers
  • Sammie read at the rate of 25 pages per hour. Alex read at the rate of 1/2 of a pages per minute. Who was reading faster? By how
    13·1 answer
  • Please helpp with this math problem i will give brainliest!!!
    15·1 answer
  • A triangle has sides with lengths of 26 inches, 73 inches, and 76 inches. Is it a right triangle?
    5·1 answer
  • Exponential and Logarithmic Functions<br><br>4^x=8^x-1​
    15·1 answer
  • 10 of 10
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!