Find the cost of 1 kilogram, by dividing the cost of 2 by 2:
4.50 / 2 = $2.25 per kilogram.
Now multiply the cost of 1 by 3:
2.25 x 3 = $6.75 for 3 kilograms.
Step-by-step explanation:
(-10-5)/([-5-(-1)]=
-15/-4=15/4=3.75
. The amount of TIME spent driving (which depends on the SPEED of the car) is 5 hours. means time(speed) = 5. TIME and SPEED are your key words and 5 is the key number.