1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Annette [7]
3 years ago
8

PLEASE HURRY!!!!

Mathematics
2 answers:
Mashutka [201]3 years ago
8 0

Answer:

d

Step-by-step explanation:

took quiz

Pavel [41]3 years ago
5 0

Answer:

D

Step-by-step explanation:

You are going to roll two dice.

If you roll one die, then there are 6 possible outcomes: 1, 2,  3, 4, 5, 6

If you roll two dice, then there are 6\times 6=36 possible outcomes:

\begin{array}{cccccc}1-1&1-2&1-3&1-4&1-5&1-6\\ \\2-1&2-2&2-3&2-4&2-5&2-6\\ \\3-1&3-2&3-3&3-4&3-5&3-6\\ \\4-1&4-2&4-3&4-4&4-5&4-6\\ \\5-1&5-2&5-3&5-4&5-5&5-6\\ \\6-1&6-2&6-3&6-4&6-5&6-6\end{array}

Here the first number is the number rolled on the first die, the second number is the number rolled on the second die.

You might be interested in
The advertised size of a pizza is the length of its diameter. (An 8-inch pizza has a diameter of 8 in)Q1: What is the area of a
Alexxandr [17]
<span>In this question, we assume the pizza is a circle with radius r and diameter d. The radius is also known as (d/2). The area of a circle is A=pie*r^2. Q1: The area of a 16 inch pizza is A = pie * (16/2)^2 = pie * 8^2 = pie *64 = 201.06 in^2. Q2: To determine the cost per slice, just divide the total cost by the number of slices. In this case you would divide 12.50 by 8 (total slices) to get 12.50/8=$1.56/slice. Q3: The cost per square inch of the pizza would be total cost divided by the total area in square inches. This would give you 12.50/201.06 = $0.06 per square inch.</span>
8 0
3 years ago
WILL MARK BRAINLIEST IF ANSWERED CORRECTLY!
DanielleElmas [232]
First question:

4(3x-5) + (2x -2)(4 + 3x-5)
Simplify -----> 12x - 20 + (2x-2)(3x-1)
Multiply the second part -----> 12x - 20 + 6x^2 -8x + 2
Combine like terms --------> 6x^2 + 4x - 18

Each side of the addition sign represents one of the rectangles above which is then added to get the area of the entire figure.

Second question:

The average is the summation of each data value divided by the number of data values. So it would be

(4 + 5 + 9)/ 3

Simplify ------> 18/3
Divide --------> 6
6 0
2 years ago
Can someone answer just this one? Thank you :)
Alex_Xolod [135]

Answer:

7

Step-by-step explanation:

(a+b)/2 x h

42 = (8+4)/2 x h

42 = 6h

h = 7

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP ME!!! NO LINKS OR SITES, JUST THE ANSWER, THANK YOU!!
Helen [10]

Answer:

3.75

Step-by-step explanation:

12t = 45

t = 3.75

I hope this is correct

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can you help me thanks ​
Nata [24]

Answer:

it's D

-3b > -24+15

-3b >-9

b>3

3 0
3 years ago
Other questions:
  • What is y-10=9(x+8) in standard form
    10·1 answer
  • Find the equation of the line that is parallel to the given line and passes through the given point. y = −6x + 3; (5, 0) The equ
    9·1 answer
  • 60 people will be attending a dinner party. each table at the party can seat 8 people. how many tables are needed? write and sol
    13·2 answers
  • What is the constant of proportionality
    7·2 answers
  • Will give brainliest to correct answer please help
    10·2 answers
  • What is the unit rate?<br> Will give brainliest
    13·1 answer
  • TSA
    12·1 answer
  • If the volume of cube is 8 cm^3.Find its length
    6·1 answer
  • Pls help plss<br><br>Right answer = Brainliest<br>Wrong answer = Reported​
    14·2 answers
  • Help me pls <br> need helppppppp
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!