<span>In this question, we assume the pizza is a circle with radius r and diameter d. The radius is also known as (d/2). The area of a circle is A=pie*r^2. Q1: The area of a 16 inch pizza is A = pie * (16/2)^2 = pie * 8^2 = pie *64 = 201.06 in^2. Q2: To determine the cost per slice, just divide the total cost by the number of slices. In this case you would divide 12.50 by 8 (total slices) to get 12.50/8=$1.56/slice. Q3: The cost per square inch of the pizza would be total cost divided by the total area in square inches. This would give you 12.50/201.06 = $0.06 per square inch.</span>
First question:
4(3x-5) + (2x -2)(4 + 3x-5)
Simplify -----> 12x - 20 + (2x-2)(3x-1)
Multiply the second part -----> 12x - 20 + 6x^2 -8x + 2
Combine like terms --------> 6x^2 + 4x - 18
Each side of the addition sign represents one of the rectangles above which is then added to get the area of the entire figure.
Second question:
The average is the summation of each data value divided by the number of data values. So it would be
(4 + 5 + 9)/ 3
Simplify ------> 18/3
Divide --------> 6
Answer:
7
Step-by-step explanation:
(a+b)/2 x h
42 = (8+4)/2 x h
42 = 6h
h = 7
Answer:
3.75
Step-by-step explanation:
12t = 45
t = 3.75
I hope this is correct