1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
NikAS [45]
3 years ago
9

You have decided to start your own business selling friendship bracelets. It will

Mathematics
2 answers:
FromTheMoon [43]3 years ago
8 0
I think it would be 3x>36
taurus [48]3 years ago
5 0

Answer: 12 people

Step-by-step explanation:

$36 as a start for suplies it will cost you so 3/36 is 12 so it will take 12 people to get our profit back

You might be interested in
given the parallel lines cut by. a transversal , determine the value of x . please help due in 30 minutes
Mademuasel [1]

Answer:

x = 20

Step-by-step explanation:

The angles are same side interior angles so the add to 180

3x-10 + 5x+30 = 180

Combine like terms

8x +20 =180

Subtract 20 from each side

8x+20 -20 =180-20

8x = 160

Divide by 8

8x/8 =160/8

x = 20

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
(-8, 4), (4, -4)<br> Write in standard form
Serjik [45]

Answer written in standard form:

2x + 3y = -4

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which is the value of this expression when X=-2
e-lub [12.9K]
A) x^2 +x -30 = 0 is factored by looking for two factors of 30 that differ by 1. We know ...  30 = 1*30 = 2*15 = 3*10 = 5*6The last two factors differ by 1, so we can factor the trinomial as  (x +6)(x -5) = 0
b) The solutions are found by finding values of x that make these factors zero. The only way the product will be zero is if one or more of the factors is zero.  x + 6 = 0  x = -6 . . . . . subtract 6
  x - 5 = 0  x = 5 . . . . . add 5
The solutions are x = -6 or x = 5These are the values of x that will satisfy the equation (make it true). What they mean depends on the meaning of the variable and the situation the equation is a model of.
6 0
3 years ago
Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 15 ounces of chocolate chips for $2.49 Choice B: 20 ounces of chocolate
iris [78.8K]
2.49/15 = 0.166
3.32/20 = 0.166

they both cost the same per oz
3 0
4 years ago
Read 2 more answers
In a certain country, the heights and depths of a road are measured in relation to sea level. Sea level has a value of 0. The lo
Bumek [7]
What are the answers?
4 0
2 years ago
Other questions:
  • Math help please?! i will love you forever!
    8·1 answer
  • Demarcus entered y=3*(1/2)^x+1 into an online graphing tool. What function did he graph?
    7·1 answer
  • Alfred made 21 goals in 3.5 minutes. What is alfreds unit rate?
    7·1 answer
  • The table shows values that represent a function x -2,-3,6,7,5 y 4,2,1,3,4 write values that represent the inverse of the functi
    10·1 answer
  • A function that represents the exponential function f(x)= 3 to the power of x after a vertical stretch by a factor of 8 and a re
    13·1 answer
  • How is it even possible to get negative points?
    6·2 answers
  • The first equation in a system is 5x + 2y = –4. Which equation gives a system with no solution? A. y = 2x + 6 B. y = 1/4x – 2 C.
    14·1 answer
  • Solve for the variable -x=-12
    12·2 answers
  • If the radius of a circle is 5 m what is the area up to the nearest tenth
    6·2 answers
  • 1.3.5 Quiz: Expressing Rational Numbers in Decimal Form
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!