Answer:
The correct answer is B.
Explanation:
Giving the following information:
Raw material= $60,000
Direct labor= $48,000
Overhead= $52,000
Premium Company started and completed 400,000 boxes.
First, we need to calculate the total manufacturing cost and unitary cost:
Total cost= Direct material + direct labor + overhead
Total cost= 60,000 + 48,000 + 52,000= 160,000
Unitary cost= 160,000/400,000= $0.4 per box
Now, we can calculate the selling price:
Selling price= Unitary cost*mark up= 0.4*1.40= $0.56
The conflict management style that Jessica and Ted most
likely used is compromising. This style focuses in finding a solution which is
acceptable for both parties, and at the same time partially achieving what they
want. As stated on the sample situation, both Jessica and Ted decided to both
give in a LITTLE and only ask for SOME of their needs to be met. This kind of
conflict management can also deceive the other party for its passive-aggressive
approach.
The market system is also known as capitalism, while the command system is also known as communism. The market system is owned by private ownership, businessman and companies, hence it has capitalism concept. The command system is owned by a community or public.
Hence it can be said that
The market system is also known as <u>capitalism</u>, while the command system is also known as <u>communism</u>.
Yes they colloids are used in food perparations like pastries and cakes