1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
levacccp [35]
3 years ago
6

A hyperbola has its center at (0,0), a vertex of (20,0 and an asymptote of y= 13/20x. find the equation that describes the hyber

bola
Mathematics
1 answer:
photoshop1234 [79]3 years ago
4 0

Answer:

\frac{x^2}{20^2} -\frac{y^2}{13^2} =1

Step-by-step explanation:

Given that a hyperbola has its centre at (0,0)

Asymptote = y =13x/20

Vertex is on x axis thus a =20

Hence hyperbola will have equation as

\frac{x^2}{20^2} -\frac{y^2}{b^2} =1

Asymptotes would be

\frac{x^2}{20^2} -\frac{y^2}{b^2} =0

Or y=bx/20

Comparing with given equation we get b =13

Hence asymptote would have equation as

\frac{x^2}{20^2} -\frac{y^2}{13^2} =1\\\frac{x^2}{400} -\frac{y^2}{169} =1

You might be interested in
Solving two step inequalities
MariettaO [177]

Answer:

if more than 12 movies then plan b is less mark me brainliest plz

4 0
3 years ago
Help me please :33 :ppp
Marrrta [24]

Answer:

your speed is 8.1

Step-by-step explanation:

17.5-9.4=8.1

8 0
3 years ago
Stacy started a banking account with $150 and is spending $7 per day on lunch. This situation models which type of function?
Lubov Fominskaja [6]

Answer:

Linear

Step-by-step explanation:

She is spending the same amount per day, so it is linear

8 0
3 years ago
Please help meeeeee for points
padilas [110]

Answer:

Karma ig

Step-by-step explanation:

Idek ;-;

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Calculate the unit price ($/g) of a 20g jar of sugar. The cost of a jar is $5.00.
BlackZzzverrR [31]

Answer:

$0.25/g

Step-by-step explanation:

20g --- $5.00

1g --- \frac{1}{20} × $5.00 = $0.25

7 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the quotient for 3/18 divided 7/21
    10·2 answers
  • Use cylindrical coordinates. find the volume of the solid that is enclosed by the cone z = x2 + y2 and the sphere x2 + y2 + z2 =
    8·1 answer
  • martha and andy ordered a chicken pot pie to share.Andy ate 1/3 of the pie, and martha ate 1/2 of the pie. who ate more pie? How
    8·1 answer
  • Simplify the polynomial: 2[4x-5(2x-1)]
    13·1 answer
  • Solve x^2 + 5x - 6 = 0
    5·1 answer
  • Define “implied threat” in your own words.
    13·1 answer
  • What do you multiply to get 201.25 and add to get 58
    6·1 answer
  • Isaiah by Canvas and 8 tube paint for 24.95.if the canvas cost 6.95 how much did the tube of paint cost?
    13·2 answers
  • Use the diagram shown to find the height of the house. Round to the nearest hundredth.
    6·2 answers
  • 1/2= ?/30 what is the number missing?
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!