Answer:
D) $30,000
Explanation:
To calculate the prime cost per unit we can use the following formula:
prime cost per unit = direct materials per unit + direct labor per unit = $26
We were given the total direct materials, so to determine the direct per unit we divide that by the total units produced: $100,000 / 5,000 units = $20
direct labor per unit = prime cost per unit - direct materials per unit
direct labor per unit = $26 - $20 = $6
Now to calculate the total labor cost we multiply the direct labor per unit ($6) times 5,000 units = $30,000
Answer:
Perceived performance
Explanation:
Perceived perception is the customer's perception about a particular product based on the expectations they had before making purchase.
Answer:
Journal entries
Explanation:
The journal entries are as follows
1) Work in Process Dr $72,000
To factory overhead $72,000
(Being the application of factory overhead is recorded)
It is computed below:
= $120,000 × 60%
= $72,000
(2) Finished Goods $301,200
To Work in Process $301,200
(Being the job completed during July is recorded)
Only these two above entries are passed