1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kolbaska11 [484]
3 years ago
15

Aiden has a collection of 63 nickels and quarters in his piggy bank. If the total value of the coins is $10.75, how many nickels

does he have?
Please answer the question and show wok!
Mathematics
1 answer:
vovangra [49]3 years ago
8 0
<span>n + q = 63 coins

</span><span>5n + 25q = 1075 (do this in cents)

</span><span>5n + 25q = 1075
-(5n + 5q = 315)

</span><span>20q = 760

</span><span>q = 38 quarters

</span><span>n = 25 nickels<span>
</span></span>
You might be interested in
Someone help me!!!
VLD [36.1K]

Answer:

4 pack priced at £2.04 is the better pack

Step-by-step explanation:

2.04/4=£0.51 per roll

4.68/9=£0.52 per roll

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Does anyone know the answer
snow_tiger [21]

Answer:

point b

Step-by-step explanation:

point b is corresponding to the absolute maximum value of the function

5 0
2 years ago
You purchase 26 parking hours that you can use the next month to park your food truck at the fair. Weekday hours park $2 per hou
ICE Princess25 [194]

Answer:

Number of week day hours purchased  is 5

Step-by-step explanation:

Total number of Parking hours purchased = 26 parking hours

Parking cost on weekdays = $2 per hour

Parking costs on weekends = $10 per hour

Total amount spent on parking =  $220.

To Find:

Number of week days purchased = ?

Solution:

Let  

The number of week days purchased be x

The number of weekends purchased be  y

We know that the total hours purchased is 26

So,

x+y = 26

y = 26-x------------------------------------------------------(1)

Now the total cost is 220

(Total number of weekdays X cost per weekday ) +(Total number of weekends + cost per weekend) =220

Substituting the values

=>x\times 2 + y \times 10 = 220

=>x \times 2 + (26-x) \times 10 =220

=>2x + 260 -10x =220

=>260 -8x = 220

=>260 -220 =8x

=>40 = 8x

=>x=\frac{40}{8}

x= 5-------------------------------------------(2)

Now substituting (2) in (1) we get

y= 26-5

y= 21

7 0
3 years ago
The perimeter of an equilateral triangle is at most 45centimeters. Find the possible length of each side.
MAXImum [283]
Imdomt really understand but i done 180 divide 3 = 60
4 0
3 years ago
Can I get help with this question?
juin [17]

Answer:

h well jskkkskwlejsjnekekwpwkqiwjeuehwiwnwoqmwlkwkwke just trying to get pinots. sorry

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What Is m∠KNL?????????????????????
    8·1 answer
  • How do you solve these?
    7·1 answer
  • The diameter d of a sphere is twice the radius r. The volume of the sphere as a function of its radius is given by v(r)= 4/3(3.4
    10·1 answer
  • What steps can you use to solve the equation 9 equals Y +4
    14·1 answer
  • A football team gained 9 yards on one play and then lost 22 yards on the next. Write a sum of integers to find the overall chang
    15·1 answer
  • Garret is in the middle of a 20-minute bike ride. It takes 4 minutes for him to go a kilometer, so he'll end up going 5 kilomete
    10·1 answer
  • Need help with the question in the picture learned awhile ago and forget!
    13·1 answer
  • Ellie makes 12.5% commission through
    5·1 answer
  • 10.
    10·1 answer
  • What is the first term of the fibonacci like sequence whose second term is 4 and whose fith term is 22?
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!