2.5x1.30=3.25
4x4.50=18
2x3.75=7.5
3.25+18+7.5=$28.75 total price
2.5+4+2=8.5lb. total weight
28.75/8.5= 3.38 dollars per pound.
Answer:
y = 2x - 3
Step-by-step explanation:
Parallel lines have the same slope
only the constant changes
y = 2x + b
To find "b"
Plug in point (3, 3)
3 = 2(3) + b
3 = 6 + b
Subtract 6 from both sides
-3 = b
The equation for the parallel line is
y = 2x - 3
Y - y1 = m(x - x1)
slope(m) = -4/3
(0,-12)....x1 = 0 and y1 = -12
sub
y - (-12) = -4/3(x - 0) =
y + 12 = -4/3(x - 0) <=== point slope form
y + 12 = -4/3x
y = -4/3x - 12 <=== slope intercept form
y = -4/3x - 12
4/3x + y = -12
4x + 3y = -36 <=== standard form