1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
katrin [286]
3 years ago
11

Does anybody here know the metric system?

Mathematics
2 answers:
Vadim26 [7]3 years ago
8 0
Kilometers   1000m   10³
hectometer   100m     10²
decameter    10m       10¹
standerd       1m          10
REY [17]3 years ago
6 0
I sort of know the metric system
You might be interested in
rory walks 62/24 of a mile to school,louise walkes 5/4 of a mile to school how much farther does rory walk
Digiron [165]
Rory walked 2/4 of a mile more than Louise.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help worth 20 points will mark brainliest
ddd [48]

Answer:

P(t)= 100t + 150

Step-by-step explanation:

If the price for 6 hours of studio time is 600 dollars, that means every hour the studio is used it costs 100 dollars. Since the fixed fee is 150 dollars, that is added to the cost of how many hours the studio is used.

I hope this helped you. If it did Brainilest is appreciated.

3 0
3 years ago
What is the slope-intercept equation for the line below?
Vsevolod [243]
Can you please show us the graph ?
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Unit rate of $42 for 3 books
HACTEHA [7]
I think it would be $14 per book
3 0
3 years ago
4 teammates share 5 granola bars equally how much does each person gets
blsea [12.9K]
.8 of an granola bar
6 0
2 years ago
Other questions:
  • The complementary angle of 99°
    13·2 answers
  • Mr.Jacobs has a $200 budget for school supplies. He purchased 12 reams of printer paper for $4 each and six packs of dry-erase m
    10·1 answer
  • If a vsco girl walks 1.5 miles how many yards is that???? pls answer quickly pls​
    13·2 answers
  • What is the greatest common factor (GCF) of 60 and 90?<br><br><br> A.5<br> B.15<br> C.30<br> D.60
    12·2 answers
  • URGENT PLEASE HELP‼️‼️
    8·1 answer
  • 24 &gt; 6 + 3y = ____<br><br> image of question included
    15·2 answers
  • Please help me to solve this problem ​
    11·2 answers
  • ASAP pls help me answer this
    7·1 answer
  • Hagrid paid 18.20, including tip, for a meal that costs 14$. what percentage tip did he give
    10·1 answer
  • This system of equations has been placed in a matrix:
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!