Answer:
Step-by-step explanation:
f(x) = x + 2.....change f(x) to y
y = x + 2....now switch x and y and solve for y
x = y + 2
x - 2 = y....change y to f-1(x)...represents an inverse
f-1(x) = x - 2 <== ur inverse
Answer:
Step-by-step explanation:

Answer:
25 cents/ounce
Step-by-step explanation:
The unit rate means how much is one of the thing you are working with. In this case, the unit rate of a pint (16 ounces) is how much just one ounce will cost. So divide $3.93 by 16
$3.93/16 = $0.245625
Since we're working with money, round to the nearest hundredth
Unit rate is $0.25 per ounce, or 25 cents per ounce
The solution of the equation are as follows:
x = 6 and y = -5
<h3 />
<h3>How to solve the system of equation?</h3>
4x + 5y = -1
-5x - 8y = 10
Therefore,
20x + 25y = -5
-20x - 32y = 40
-7y = 35
y = -5
Hence,
4x + 5(-5) = -1
4x - 25 = -1
4x = -1 + 25
4x = 24
x = 24 / 4
x = 6
learn more on equation here:brainly.com/question/14383993
#SPJ1