1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Tpy6a [65]
3 years ago
13

Please Help! Find the slope of the line that passes through (71, -34) and (-11, -51).

Mathematics
1 answer:
worty [1.4K]3 years ago
3 0

Answer:

d d  m

Step-by-step explanation:

You might be interested in
State whether the surface of the water in an aquarium is best modeled by a point, a line, a ray, or a plane.
77julia77 [94]
A line would be best used to model the surface of an aquarium, by putting a line on top of the surface and checking if the water is level or not.
7 0
3 years ago
Solve the following:<br> 3/4x=1/8<br> x/5=2.3<br> x/3.2=4.5
antiseptic1488 [7]

Step-by-step explanation:

mahirap yung tanong at pinapasagot mo

3 0
3 years ago
Which trigonometric functions always have values less than 1? Explain your answer.
raketka [301]

Answer:

Notice that the values of sine and cosine are between 0 and 1. You found them by dividing the length of a leg by the hypotenuse. The hypotenuse is the longest side, so the numerator is less than the denominator. That means the output of the sine or cosine function is always less than 1.

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Three sides of a kite measure 8 inches, 10 inches, and 8 inches. What is the perimeter of the kite?
olganol [36]

Answer:

26

Step-by-step explanation:

8+10+8=26

3 0
3 years ago
Which of the following is a sequence that moves on a basis of addition and subtraction?
irinina [24]
It is the first answer
5 0
3 years ago
Other questions:
  • 141/56 as a mixed number
    7·2 answers
  • I need help with this.
    9·2 answers
  • What's the recursive formula of the geometric sequence below?
    8·1 answer
  • A 2-yard piece of string costs $5.04. What is the price per foot?
    5·2 answers
  • four students spent 12 dollars on school lunch at this rate find the amount 10 students would spend on the same school lunch
    8·1 answer
  • Explore the area of sectors of circles by following these steps.
    7·1 answer
  • How do I write 8 1/6 divided by 2 1/24 in simplest form?
    5·2 answers
  • Solve for x. NEED ANSWER ASAP TYY SO MUCH IN ADVANCE
    12·1 answer
  • The temperature in Yarmouth is 6.5 C. In Sydney it is 8C colder. What is the
    13·1 answer
  • One Monday in December, it was -8ºC in Harbin, China and −2ºC in Beijing, China.
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!