1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nimfa-mama [501]
3 years ago
6

Identify the slope and y-intercept for the linear equation y = 4x - 2.

Mathematics
1 answer:
Vikki [24]3 years ago
4 0
The slope is the gradient which is the coefficient of y over the coefficient of x so 1/4 and the y intercept is y when x = 0.

So Slope = 1/4
y-Intercept = 4*0-2 = -2
You might be interested in
Find the value of x, y, and z
Lesechka [4]

Answer:

The added values are 180.

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
PLEASE HELP me with this!! no explanation needed:)
Yuki888 [10]

Answer:

B.

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Question 1 (3 points) What value of p makes this equation true? 3p - 8 = -23 . O p = -6 Op = -5 Op = 5 p = 6​
olchik [2.2K]

The value of p that makes the given equation true is equal to: B. p = -5

<u>Given the following equation:</u>

  • 3p - 8 = -23

To find a value of p that makes the given equation true:

In this exercise, you're required to determine a value of p that satisfies the given equation true such that when substituted into the equation, it has a true result or outcome.

Rearranging the equation by collecting like terms, we have:

3p - 8 = -23\\\\3p=-23+8\\\\3p=-15\\\\p=\frac{-15}{3}

p = -5

Find more information: brainly.com/question/3600420

7 0
2 years ago
Simplify for x. (10-5 2/3)×(-2)+x=8 2/3​
polet [3.4K]

Answer:

16/37 I just did this... answer mines pls

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Ruby ate 1/3 (fraction) of a pizza, and Angie ate 1/5 (fraction) of the pizza. How much pizza did they eat in all?
Gnom [1K]
Ruby and Angie ate 8/15 of the pizza all together
3 0
3 years ago
Other questions:
  • In how many ways can you receive four cards of the same face value and one card from the other 48 available cards?
    5·1 answer
  • How do I write 1/81, and 1/63 without using a fraction bar using exponents plssss help
    15·1 answer
  • A 4-pint carton of fruit punch costs $1.80. What is the price per quart
    5·1 answer
  • Algebraic Reasoning please help!
    7·1 answer
  • Describe the relationship between the two quantities. Distance traveled by car; Amount of gas in the car.
    11·1 answer
  • What is the range of the exponential function shown below?
    8·1 answer
  • Pls help for brainliest
    6·2 answers
  • PLEASE HELP!!!! <br><br><br><br><br> Time limit!!!
    11·1 answer
  • What is x if 3x+6= 39
    8·2 answers
  • What is the area of this quadrilateral?
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!