Answer: 6.89 per pound (assuming you meant which is the better deal)
Step-by-step explanation:
There are 16 ounces in a pound so you can multiply, 3.5 x 2 (since it is 3.5 for 8 ounces) to get 7. Therefore $6.89 for a pound is cheaper.
A quadrilateral has 4 sides and 4 angle.
The sum of the 4 angles need to equal 360 degrees.
4th angle = 360 - 25-40-90
4th angle = 205 degrees.
Your answer is going to be c
I think it’s about 4.3 mph