1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Jet001 [13]
2 years ago
9

A 14-ounce box of cereal sells for $2.10. What is the unit rate?

Mathematics
2 answers:
Ahat [919]2 years ago
7 0

Answer:

The unit rate is equal to 0.15\frac{\$}{ounce}

Step-by-step explanation:

we know that

The unit rate is the ratio of two measurements in which the second term is equal to one

In this problem to find the unit rate, divide the total cost of cereal by the total weight of cereal

so

\frac{2.10}{14}\frac{\$}{ounces} =0.15\frac{\$}{ounce}

therefore

The unit rate is equal to 0.15\frac{\$}{ounce}

VLD [36.1K]2 years ago
6 0
$2.10/14oz
$0.3/2oz
$0.15/oz
So 15 cents per oz
You might be interested in
Which strategy would most help minimize the risk of being underinsured
Tcecarenko [31]

Choosing the maximum coverage

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the solution to the system of equations? Two-thirds x minus one-third y = negative 2 Negative 2 x + y = negative 6 There
Darina [25.2K]

Answer:

there no solution

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
SOMEONE PLEASE HELP IVE BEEN STUCK FOR 3 HOURS
mariarad [96]

Answer:

a 3x

no explanation k

vdbxncgmchkfukfukgul v can gmvh,vhkvhfyyyyyyyyy

7 0
3 years ago
Two student share 3 granola bars equally. How many granola bars does eachstudent get?
Murrr4er [49]
1 and they split the other in half 
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP ASAP
lesya692 [45]

Answer:

x^2+14x+49    ( it could be polynomial because it has 3 terms and each term has a whole number and a coefficient)

Step-by-step explanation:

(x+7)^2

(x+7)(x+7)

x^2+7x+7x+49

x^2+14x+49

I am not sure it's a polynomial or not

7 0
3 years ago
Other questions:
  • I’m confused on this one
    14·1 answer
  • Name<br> Add and Subtract Integers<br> Solve.<br> 1.-2+9
    12·2 answers
  • Evaluate each expression for x = 6 and for x = 3. Based on your results, do you know whether the two expressions are equivalent?
    8·1 answer
  • Using the credit card information from Problem 3, you decide to pay $300.00 instead of
    14·1 answer
  • The speed of light is 1.86 × 105 miles/second. How far will light travel in 500 seconds? A. 9.3 × 105 miles B. 9.3 × 106 miles C
    10·1 answer
  • Which of these situations can be represented by the opposite of -5?
    13·1 answer
  • PLEASE PLEASE HELP ill give FREE points plus BRAINLIEST !!
    10·2 answers
  • A box with a square base and no top is to be made from a square piece of carboard by cutting 4 in. squares from each corner and
    5·1 answer
  • cheryl says that when you add two negative numbers, the sum is always negative. is Cheryl's statement true of false?
    11·2 answers
  • What is an equation in point-slope form of the line that passes through (−1,−4) and (2, 5)?
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!