1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Jet001 [13]
3 years ago
9

A 14-ounce box of cereal sells for $2.10. What is the unit rate?

Mathematics
2 answers:
Ahat [919]3 years ago
7 0

Answer:

The unit rate is equal to 0.15\frac{\$}{ounce}

Step-by-step explanation:

we know that

The unit rate is the ratio of two measurements in which the second term is equal to one

In this problem to find the unit rate, divide the total cost of cereal by the total weight of cereal

so

\frac{2.10}{14}\frac{\$}{ounces} =0.15\frac{\$}{ounce}

therefore

The unit rate is equal to 0.15\frac{\$}{ounce}

VLD [36.1K]3 years ago
6 0
$2.10/14oz
$0.3/2oz
$0.15/oz
So 15 cents per oz
You might be interested in
You run one lap around a mile track every eight minutes you're friend runs around the same track every 10 minutes. You both star
labwork [276]
10 , 20 , 30 , 40 , 50
8, 16 , 24, 32, 40

40 minutes
4 0
4 years ago
Suppose A and B represent mutually exclusive events.
mart [117]

Answer:

14/15

Step-by-step explanation:

simple

3/5 + 1/3= 14/15

4 0
3 years ago
Priscilla works at a cosmetics store. She recieves a weekly salary of $350 and is paid a 3% commission on weekly sales over $150
jarptica [38.1K]
What is the question?
6 0
3 years ago
In the figure below, parallel lines AB and CD are cut by transversals AC and BD They intersect at E. Two angle measures are give
ratelena [41]

Answer:

Step-by-step explanation:

????????

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Noah has d dollars to buy s songs from a website. The the website has an initial charge of $5 to join and then $0.99 for each so
Romashka [77]

Answer:

5 + 0.99s = d

Step-by-step explanation:

5 dollars is the initial price for the site and each song is 0.99, so if you multiply that by s, the number of songs, you'll get d.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the answer to the problem, -7^2?
    9·2 answers
  • Given: △ABC, m∠A=60°,<br> m∠C=45°, AB=9<br> Find: Perimeter of △ABC, <br> Area of △ABC
    13·1 answer
  • D is the midpoint of AC. If AD = 2x + 6 and DC = 4x-7, what is the length of DC?
    9·1 answer
  • The volume of a cone is six pi cubic inches what is the volume of a cylinder having the same base and same height
    10·1 answer
  • Which combination of transformations can you use to show that one shape is congruent to another? A. dilations and reflections B.
    5·1 answer
  • The yearbook club had a meeting. The meeting had
    9·2 answers
  • Jameson pays $39.90 for 3.8 pounds of almonds. What is the price per pound of almonds? Record your answer and fill in the bubble
    12·2 answers
  • Is 8.08 bigger than 8.008
    7·2 answers
  • I would like to thank the people that help out in the math area, I’ve fully passed my math classes that I needed to graduate bec
    12·2 answers
  • Select the expressions that are polynomials,
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!