1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kompoz [17]
3 years ago
10

8 pairs of jeans and 10 shirts cost $80. The cost for 9 pairs of jeans and 5 shirts is $65. Find the cost of each pair of jeans

and shirts.
Mathematics
1 answer:
rewona [7]3 years ago
8 0

Answer:

Jeans: $5 Shirts: $4

Step-by-step explanation:

8j+10s=80

9j+5s=65

Above is this problem represented as a system of equations.  All you have to do is solve the system of equations, which can be done by substitution.

You might be interested in
The advertised size of a pizza is the length of its diameter. (An 8-inch pizza has a diameter of 8 in)Q1: What is the area of a
Alexxandr [17]
<span>In this question, we assume the pizza is a circle with radius r and diameter d. The radius is also known as (d/2). The area of a circle is A=pie*r^2. Q1: The area of a 16 inch pizza is A = pie * (16/2)^2 = pie * 8^2 = pie *64 = 201.06 in^2. Q2: To determine the cost per slice, just divide the total cost by the number of slices. In this case you would divide 12.50 by 8 (total slices) to get 12.50/8=$1.56/slice. Q3: The cost per square inch of the pizza would be total cost divided by the total area in square inches. This would give you 12.50/201.06 = $0.06 per square inch.</span>
8 0
3 years ago
Bro could i get some help
Paraphin [41]

Answer: wow that’s a lot of stuff

Step-by-step explanation:

Noice profile pic

3 0
3 years ago
PLEASE HELP IM SO STUCK 20 POINTS
prohojiy [21]

Answer: X = 2

Step-by-step explanation: The correct answer to this question is that x=2. Regardless of what point you go to on the line, it always has a value of 2 because it is going vertically (up and down) at 2.

5 0
3 years ago
Please help me with number 9, also what method you used to get the equation
Sholpan [36]
The Method is that you add 1 block horizontally to the 2nd row of the figure every time you make a new one.
3 0
3 years ago
Use a calculator or a square root table to approximate to the nearest thousandth
Vadim26 [7]

Answer:

- 13.077

Step-by-step explanation:

Here we have to calculate the square root of a certain number using the help of the calculator or a square root table.

The given expression is - \sqrt{ 171 }.

Now, using calculator \sqrt{ 171 } = 13.076696

Now,  - \sqrt{ 171 } = - 13.076696

So, approximate value to the nearest thousandth is - 13.077 ( Answer )

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Consider the following equations: −x − y = 1
    14·1 answer
  • 2 1/4 was subtracted twice from a number; then 1/8 was subtracted three times and 2/3 was subtracted twice. The resulting number
    12·1 answer
  • A company borrowed $25,000 at 3.5% and was charged $2,625 in interest. How long was it before the company repaid the money?
    9·2 answers
  • According to the key of a particular park map, every 5 inches on the map represents 3 miles of trails in the park. how many inch
    13·2 answers
  • -4e + 12e =<br><br> 8e2<br> 8e<br> -16e<br> 8
    9·2 answers
  • Explain how you would find 12 x 18 using the Distributive Property.
    8·1 answer
  • What is the value of x if p(x)=-48. Please use this function: 3/4 x
    5·1 answer
  • Find the length of the third side. If necessary, round to the nearest tenth.<br> 24<br> 14
    9·2 answers
  • Today is ahmad's birthday he is 9 how old is he in months
    15·2 answers
  • Solve algebraically for all x values
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!