<span>In this question, we assume the pizza is a circle with radius r and diameter d. The radius is also known as (d/2). The area of a circle is A=pie*r^2. Q1: The area of a 16 inch pizza is A = pie * (16/2)^2 = pie * 8^2 = pie *64 = 201.06 in^2. Q2: To determine the cost per slice, just divide the total cost by the number of slices. In this case you would divide 12.50 by 8 (total slices) to get 12.50/8=$1.56/slice. Q3: The cost per square inch of the pizza would be total cost divided by the total area in square inches. This would give you 12.50/201.06 = $0.06 per square inch.</span>
Answer: wow that’s a lot of stuff
Step-by-step explanation:
Noice profile pic
Answer: X = 2
Step-by-step explanation: The correct answer to this question is that x=2. Regardless of what point you go to on the line, it always has a value of 2 because it is going vertically (up and down) at 2.
The Method is that you add 1 block horizontally to the 2nd row of the figure every time you make a new one.
Answer:
- 13.077
Step-by-step explanation:
Here we have to calculate the square root of a certain number using the help of the calculator or a square root table.
The given expression is
.
Now, using calculator
Now,
So, approximate value to the nearest thousandth is - 13.077 ( Answer )