1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
jonny [76]
3 years ago
9

What is another way name for BD

Mathematics
1 answer:
lorasvet [3.4K]3 years ago
6 0
Put a line on top of BD that's it.
You might be interested in
Given Δ XYZ ≅ Δ EGF, find the measurements of the unknown sides and angles.
mamaluj [8]
The two triangles are similar and equal therefore; It means the corresponding sides are equal and the corresponding angles are equal. Hence;
 ZX=EF, thus,ZX = 1.3 in. 
EG = XY, thus, EG = 3.0 in.
m∠ X = m∠E, thus m ∠X = 48°
m∠ G = m∠Y, and angles in a triangle add up to 180 thus;
  m ∠ G=180- (107 +48) = 25°

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Maya is learning to drive, so this weekend she practiced driving 1/2 of a mile with her mother and another 3/4 of a mile with he
vitfil [10]

Step-by-step explanation:

1/2 + 3/4

= 2/4 + 3/4

= 5/4

= 1 and 1/4 miles

6 0
3 years ago
Ok help ASAP I’m not doing this for my sis
Free_Kalibri [48]

Answer:

Lots of steps and answers. Look at the picture.

Step-by-step explanation:

6 0
4 years ago
A band to played 3 concerts and earned about a total of $321.00.the band earned about the same amount for each concert estimate
Darya [45]
All you have to do is divide 321 by 3 to get $107.00 each night
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
104 km= m? metric conversions104 km= m? metric conversions Follow 8 answers 8 Report Abuse Are you sure you want to delete this
Mars2501 [29]
Hello there. 

<span>104 km= m? metric conversions 104 km= m?

104000


</span>
3 0
4 years ago
Other questions:
  • ALGEBRA HELP PLEASE
    10·2 answers
  • Harry wanted to know the amount of hours that his classmates spent doing homework on any given
    14·1 answer
  • Gyik6yrdiuj5tedxsiujh
    9·1 answer
  • A. 6 units <br> B. 12 units <br> C. 21 units <br> D. 25 units <br> Pls help :(
    11·1 answer
  • A pakage of 5 pairs of inclated gloves cost $29.45 what is the unit costof the pairs of gloves
    10·1 answer
  • Which of the following points is between 2 and -3 on the number line?<br> -4 3 -2 -5
    8·1 answer
  • Determine which elements of S satisfy the inequality
    8·1 answer
  • Look at the picture of a scaffold used to support construction workers. The height of the scaffold can be changed by adjusting t
    8·1 answer
  • On a sample tray, 6 out of 20 cake samples are chocolate.
    15·1 answer
  • Matrix fractions 1/2+2/6. I don't understand the steps in this.​
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!