1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Leni [432]
2 years ago
14

How can you establish credit?

Mathematics
1 answer:
kiruha [24]2 years ago
6 0
The correct answer would be to pay bills on time using credit because if you pay your bills on time you will get good credit
You might be interested in
Mr. Kaplan bought 11 tickets to the circus and spent $50. He bought child tickets for $4 each and bought adult tickets for $7 ea
NNADVOKAT [17]
Adult - 2 tickets . child- 9 tickets.
7 0
2 years ago
Bob's Skate Shop had a profit of $3,563 during the month of August. The company models its profit using where x is the number of
CaHeK987 [17]

Answer:

The number of skateboard company sell during the month of August = 55

Step-by-step explanation:

We have given,

Profit function for Bob, P = x²+ 10x - 12

Bob's profit during August month is $3,563

That means, P = $3,563

We can use the profit formula given for Bob's profit:

P = x² + 10x - 12

Plug P =$3,563 in above formula.

i.e 3,563 = x² + 10x - 12

or 0 = x² + 10x -12 - 3,563

or 0 = x² + 10x - 3575

or x = 55, -65

Since number of skate boards can not be negative.

So we consider x= 55

Hence the number of skateboard company sell during the month of August = 55.

6 0
2 years ago
A(a-bx)/x=2/3<br> PLEASE
RSB [31]

Answer:

This cannot be solved but it can be simplified

first we open the bracket

so we have

a²- abx/x = 2/3

next we cross multiply so it will be 3(a² - abx) = 2x

we get

3a² - 3abx = 2x

Next we factorise so we can get

3a(a-bx) =2x

I dont know what exactly you where asked but I hop this helps

7 0
2 years ago
Question 1 . What division problem does this area model represent?
Law Incorporation [45]

Answer:

0

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Jackson bought 3 pounds of candies for $9.75 What was the price of these candies in dollars per pound?
Stels [109]
9.75 dollars divided by 3 pounds equals 3.25 per pound
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Sydney has been paying the minimum balance on her three credit cards each month. She has outlined the minimum payments for the n
    7·1 answer
  • What is the probability of spinning green on the first spinner and blue on the second spinner?
    6·2 answers
  • A ​used-boat dealership buys a boat for ​$2800 and then sells it for ​$4000. What is the percent​ increase?
    12·1 answer
  • Ella takes 1 3/5 hours to complete a painting. Holly takes 3/4 of the time that Ella takes. How long will Holly take to complete
    9·1 answer
  • Original price of computer is 598.00. There was 25% off original price. What is the price now?
    14·1 answer
  • How are slopes and y-intercepts related to the number of solutions of a system of linear equations
    11·1 answer
  • Matrices C and D are shown below.
    6·2 answers
  • Welcome, Detective Percent. Recently, there have been many reported scams. After weeks of investigations, you finally tracked do
    13·1 answer
  • The summer sports training camp has a maximum capacity of 250 students. If 85 have preregistered, then how many students can sti
    9·1 answer
  • Evaluate the expression below when x = 3 54 ÷ 2•3-x²
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!