Answer:
$12.49
Step-by-step explanation:
9.99 divided by .8
Answer:
5 : 16
Step-by-step explanation:
Tucker has a total of 5 + 6 + 5 = 16 coins. The ratio of 5 pennies to that total is ...
pennies : total coins = 5 : 16
To solve any equation, you do whatever you need to do
to wind up with the unknown quantity all alone on one side.
BUT ... whatever you do to one side of the equation, you must
also do to the other side.
Here, we have the
he original equation: -15 = a/5
Multiply each side by 5 : -75 = a
and bada-bing, THERE's the solution !
Answer:
The unit rate is $8.89 /ft².
Step-by-step explanation:
Given:
$160 for 18ft².
So, by dividing with 18
we get
.
Now, round to nearest hundredth for $8.888 is $8.89.
Therefore, the unit rate is $8.89 /ft².