Answer:
1 hour and 15 minutes=75 mins.
Step-by-step explanation:


Answer: the summation from n equals one to 5 of quantity negative 1 minus 4 times n
Answer:
$35 per ticket
Step-by-step explanation:
1120 divided by 32 is 35, I used a calculator. If you divide the cost by the quantity you will get the cost for one quantity
Answer:
2c + 8
Step-by-step explanation:
Apply the Distributive Property of Multiplication:
(c + 4)(2) = (2)(c + 4) = 2c + 8
The little lines on each side of the rhombus mean that all the sides are the same length.
We can set line LM and MN equal to solve for X, then we can solve the length of a side.
3x-3 = x+7
Add 3 to each side:
3x = x +10
Subtract x from each side:
2x = 10
Divide both sides by 2:
x = 10/2
x = 5
Now we have the value for x, replace x in one of the side formulas:
x +7 = 5+7 = 12
Each side = 12 units.
The perimeter would be 12 + 12 + 12 + 12 = 48 units.