1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vovangra [49]
2 years ago
10

What is the probability of rolling a "5" on a 6-sided die

Mathematics
2 answers:
fiasKO [112]2 years ago
5 0
1/6 would be the answer
topjm [15]2 years ago
3 0

Answer:

1/6

Step-by-step explanation:

You might be interested in
The Gross Domestic of a country in the first quarter of 2014 was $1.3299×10×8.<br> GPD=$
krek1111 [17]

The GDP of the country for 2014 is $5.3196 × 10⁸.

<h3>What is multiplication?</h3>

Multiplication is the process of multiplying, therefore, adding a number to itself for the number of times stated. For example, 3 × 4 means 3 is added to itself 4 times, and vice versa for the other number.

Given the Gross Domestic of a country in the first quarter of 2014 was $1.3299×10⁸. Therefore, the GDP of the country for that year will be,

GDP = 4 × (Gross Domestic for a single quarter)

         = 4 × ($1.3299×10⁸)

         = $5.3196 × 10⁸

Hence, the GDP of the country for 2014 is $5.3196 × 10⁸.

Learn more about Multiplication:

brainly.com/question/14059007

#SPJ1

6 0
1 year ago
Divide el rufini6x-4x+2 entre x-2<br> x+2x+x+2 entrex+2
Mashcka [7]

Answer:

Combine Like terms and do the Equation normally

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
How do I write an expression for n . a using only addition
Taya2010 [7]

Answer:

i don't know  anymore

Step-by-step explanation: I don't know anymore

3 0
2 years ago
Suppose you pay $1.00 to roll a fair die with the understanding you will get $3.00 back rolling a 4 or a 2, and nothing otherwis
nikdorinn [45]

There are 2 chances out of 6 to win $3

Every 6 rolls you are expected to win $6

Every 3 rolls you are expected to win $3.

On average, even though it's impossible, every roll you would make $1.

6 0
2 years ago
A recording studio charges musicians an initial fee of $50 to record an album. Studio time costs an additional $75 per hour. Wri
elena-s [515]

Answer:

C=$50+$75×T

Step-by-step explanation:

$50 is the amount charged to record an album + 75 amount charged per hour ×T which is how much hours you are going to record an audio.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • If a = 8 and b = 4, then b(b+ a) - b =<br> A. 12 <br> B. 20 <br> C. 44<br> D. 52
    13·2 answers
  • Geometry !!! <br><br> A. 56 degrees<br> B. 57 degrees <br> C. 58 degrees<br> D. 59 degrees
    11·1 answer
  • What is q + (-5)<br> _____. =3<br> 3.
    8·2 answers
  • 4) y=-4x-1<br> Finding slope
    14·2 answers
  • A line passes through (1, 8) and is perpendicular to the graph of y = 2x+1. What equation
    13·1 answer
  • Which expressions are equivalent to 25.24? Check all that apply.
    9·2 answers
  • A bakery sells yesterday's bagels for a discounted rate of $2.64/dozen. What is the price per bagel?​
    5·1 answer
  • A pediatrician records the age (in months) and the height (in inches) of a baby over time and creates a scatter plot. Using the
    6·1 answer
  • Write 2/5 X 3/7 in simplest form​ brainliest if correct
    10·2 answers
  • Jessie saw the label of a box indicating that they are 50 packs of groceries inside it.Each pack of groceries weights 1 kg.
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!