1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ainat [17]
3 years ago
6

What’s the function of the Unit Circle and why is it called the unit Circle?

Mathematics
1 answer:
kolezko [41]3 years ago
8 0

Answer:

It is a unit of radius that is radius of 1. Thus, the distant to the middle to any edge is always 1.

Step-by-step explanation:

You might be interested in
If the points (–2, 2), (–4, 4), (2, –2), and (4, –4) are joined to form a straight line, at what point does the line intersect t
fiasKO [112]
It would be (0, 0) Or 'The Origin'
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Line A passes through the points (10,6) qnd (2,15). Line B passes through the points (5,9) and (14,-1).
e-lub [12.9K]

Answer:

Line A equation = y=-9/8x+69/4

Line B equation = y=-10/9x+131/9

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Has any see alexalunathis moring
Irina18 [472]

Answer:

no ill tell u if i see her homedawgidawg

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
KLMN is a parallelogram. Identify m∠N.
Aleonysh [2.5K]
80 degrees hope it helps
8 0
3 years ago
A rectangular swimming pool has a base of 200 square feet. The pool has a depth of 5 feet.
xz_007 [3.2K]

Answer:

  1,000 ft³

Step-by-step explanation:

The volume is given by ...

  V = Bh

where B is the area of the base, and h is the height. For the given dimensions, the volume is ...

  V = (200 ft²)(5 ft) = 1000 ft³

3 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the value of A
    11·2 answers
  • Lee bought a 7 kilogram can of raisins for $6.50. What is the unit price? Round answrr to the nearest cent.
    8·1 answer
  • An ice cream cone has a scoop of ice cream that is a half-sphere on top. what is the volume of the whole ice cream cone with the
    9·2 answers
  • The carefully measure out the ingredients to make their pies each pie they make has 5.33 cups of apples in the filling how many
    10·2 answers
  • Shannon evaluated the expression 9-6+12÷(3×2) and got the answer 14. Is she correct?
    12·2 answers
  • 20÷2-3×3 use pemdas show your work will mark brainest
    11·2 answers
  • Please help! I need help with these three problems. thank you!
    12·1 answer
  • i have to get back to class in 12 mins plz help asapWhich problems result in a negative number? Choose all answers that are corr
    14·2 answers
  • What is the asymptote for the function g(x) = 400(.75)^x
    10·1 answer
  • Please help provide the product in standard form !!
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!