Answer:
<h2>
y = 3x - 16</h2>
Step-by-step explanation:
Equation of line with a given slope of a and containing a given point (x₀, y₀):
y - y₀ = a(x - x₀)
a = 3, x₀ = 5, y₀ = -1
So:
y - (-1) = 3(x - 5)
y = 3x - 15 - 1
<u>y = 3x - 16</u>
Answer: $4.50 for 9 apples
Step-by-step explanation: To find out how much it is for 1 apple, we need to find the unit price of 1 apple which is the cost per apple.
Since we know that it costs $4 for 8 apples, to find the cost for 1 apple, we need to divide 8 into $4 or 4 divided by 8 which is 0.5 of 50 cents per apple.
Since we know that it costs 50 cents per apple, to find the cost for 9 apples, we will need to multiply .50 by 9.
(.50) (9) = 4.50
Therefore, it will cost $4.50 for 9 apples.
What was his average speed rate on his way to Seattle?
Ans: 62mph
On which part of his trip did he average a faster speed rate?
Ans: When he returned home.