1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Yuri [45]
3 years ago
12

Sketch and write the equation for each line : y = mx +b

Mathematics
1 answer:
snow_lady [41]3 years ago
7 0

Answer:

equation  y =7/4x+1

slope = 7/4

Step-by-step explanation:

We have two points so we can find the slope

m =(y2-y1)/ (x2-x1)

   = (4--3)/(2--2)

  = (4+3) / (2+2)

   = 7/4

We know the slope and the y intercept

We can write the equation using y = mx+b where m is the slope and b is the y intercept

y= 7/4x +1

We put at dot at (0,1) and then go up 7 and to the right 4 .  We put another dot

Connect the dots and we have our line.

We could also put dots at (-2,-3) and (2,4) and connect the dots.

You might be interested in
Lucinda leaves money in her savings account for 8 years. She started with $800 and earned 3.5% interest compound annually. How m
wariber [46]
I think she would have $1,058.07
8 0
3 years ago
What is the solution to the system of equations? Use the substitution method.
aleksandrvk [35]
{ y = 3 x - 4
  9x -3y = 14

Subsititute y = 3x-4 :

[ 9 x - 3 ( 3 x-14 )=14]

Refine:

9 x  - 3 ( 3 x - 4 ) = 14

- 2 = 0

is false , therefore the system of equations has no solution

Answer A

hope this helps! 
3 0
3 years ago
You deposit $1,500 in an account earning 2.75% simple interest. How long will it take for the
DanielleElmas [232]

Answer:

12 years if interest is paid yearly

12 months if interest is paid monthly

Step-by-step explanation:

2.75% of $1500 is $41.25 interest per period

$1995-$1500 = $495 total interest

$495 ÷ $41.25 = 12 periods

Therefore it takes 12 interest periods to reach $1995, so the answer is 12 months or 12 years depending on how often interest is paid.

3 0
3 years ago
Please help me I don’t understand
postnew [5]

Answer:

$70

Step-by-step explanation:

If the account start with $95, and you deposited $15:

95+15 = $110

After that, you took 65:

110 -65 = $45

After you deposited $40:

45 + 40 = $85

And for last you took more 15:

85 -15 = $70

5 0
2 years ago
Give the unit rate for the better deal.<br><br> $156<br> 4 g<br> or <br> $280<br> 7 g
Alexus [3.1K]

Answer:

$156 for 4 g

I did not rally understand how you worded your question so sorry if I got it wrong! <3

Step-by-step explanation:

$156 for 4 g =

$156 / 4 = $39 dollars for 1 g

$280 for 7 g =

$280/7 = $40 dollars for 1 g

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The product of a number and four is subtracted from three to give forty seven
    8·1 answer
  • Ivan earns $8 each time he walks the neighbors dog.He already walked the dog five times.How many more times does he need to walk
    8·1 answer
  • Name three exponent rules
    12·2 answers
  • A teacher covered the exterior of a rectangular prism-shaped box that measured 8 inches by 9 inches by 10 inches using one sheet
    6·1 answer
  • The graph of the equation LaTeX: x^2+y^2-20x+14y+28=0
    7·1 answer
  • Chloe needs to rent a car while on vacation . The rental company charges $17.95 , plus 18 cents for each mile driven. If Chloe o
    6·2 answers
  • In the city of Carmen, there is a drawbridge that is opened twice per hour over the summer. The graph below shows the number of
    10·1 answer
  • Write the trigonometric ratio as a fraction. Find the missing angles.<br> sin D = cosF=m
    7·1 answer
  • Could someone help me
    9·1 answer
  • Which are equivalent equations? Select two correct answers.
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!