8 square ft you would just multiply to find area
45 times the numerator plus the denominator is most likely going to equal the same amount as if it were doubled.
There are many reasons why there are differences in price in Lemonade.
The first is the volume or amount of the Lemonade. Obviously, the greater the amount of the Lemonade, the higher is its price.
The price of the lemonade is given, the unit price then is
$4.99/95 ounces = $0.053/ounce
Another reason is the difference in the ingredients. Some Lemonade might have additional ingredients that could make the price higher.
The difference in materials costs in different areas may also be the reason.