1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ElenaW [278]
3 years ago
5

Hayley is considering two gym membership plans. The plans are detailed here.

Mathematics
1 answer:
miskamm [114]3 years ago
6 0

Answer:

y = 10x.

Step-by-step explanation:

Hayley is considering two gym membership plans. The plans are detailed here.

Plan One: $50 for a monthly pass plus $3 for each gym visit

Plan Two: $10 for each gym visit.

Therefore, if variable y is the total cost and x variable is the number of gym visit per year, then y will be given in the plan two by the equation  

y = 10x ........ (1) (Answer)

You might be interested in
The ratio of isabellas money to shanes money is 3:11. If isabella has $33, how much money do Shane and Isabella have together?
solong [7]
The ratio of Isabella’s money to Shane’s money is 3:11

Isabella has $33.   

We can make a proportion to solve for how much money Shane has.   
A proportion is two ratios that are set equal to each other.  

Let’s call Shane’s money ‘S’   

We get this proportion:   3/11 = 33/x   

If we cross multiply we get:   
(33) * (11) = (3) * (x)   

Simplifying it, we get:
363 = (3) * (x)   

Divide both sides by 3, we get:
x = 121   

However, the question asks how much money they have together. 

Isabella + Shane = Total
33 + 121 = $154   

<span>They have $154 together.</span>
4 0
3 years ago
The probability of a certain event occurring is 0.27. What is the probability that the event will NOT occur?
gulaghasi [49]
<span>The probability of the event that will not occur is 0.73.

</span>
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find g(x), where g(x) is the reflection across the y-axis of f(x)=x.
3241004551 [841]
X➝-x by reflection, so g(x)=-x
7 0
3 years ago
Which is the better deal?
Reptile [31]

Answer:

The better deal is 10 cans of soda for $5.50

Step-by-step explanation:

  • 6 cans of soda for $3.60 means each can of soda is worth .60 cents
  • 4 cans of soda for $2.36 means each can of soda is worth .59 cents
  • 10 cans of soda for $5.50 means each can of soda is worth .55 cents

Therefore, 10 cans of soda for $5.50 is the best deal because you are getting the most cans of soda for the cheapest amount of money.

Hope this helped!

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
4/6 x what equals 8/6​
Sidana [21]

Answer: 4/6

1. Subtract 8/6 by 4/6.

  • 8/6 - 4/6 = 4/6

4/6 + 4/6 = 8 is the same as:

  • 4 + 4 = 8

<em>Notice: You don't change the denominator if your adding or subtracting.</em>

<em>That's why 4 + 4 = 8 is the same as 4/6 + 4/6.</em>

<em />

<h2>Final answer: 4/6. </h2>

5 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the answer?????
    9·1 answer
  • The probability of rolling a number less than 3 on a number cube is 2/6. Jennifer rolls a number cube 60 times. How many times s
    15·1 answer
  • Juanita has a pail with a capacity of 3.4 liters. How many milliliters will the Pail hold?
    14·1 answer
  • Help with this worksheet
    11·1 answer
  • Phil and rory both like to play golf . Decided to see how far they can hit a golf ball. Phil can hit the golf ball 72 yards. Ror
    15·1 answer
  • Which best describes the triangle or triangles, if any, that can be formed with sides
    12·1 answer
  • Greg bought 28 pounds of sugar for $11.<br> How many dollars did he pay per pound of sugar?
    12·2 answers
  • The radius of a circle is 2 feet. What is the circle's area?
    6·1 answer
  • 28 first graders and 12 other students attended a school assembly what percentage of the students at the assembly were first gra
    9·2 answers
  • 5. The circle graph below shows 500 tickets
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!