1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Tamiku [17]
2 years ago
6

A toy falls from a window 70 feet above the ground. How long does it take the toy to hit the​ ground?

Mathematics
1 answer:
Korolek [52]2 years ago
6 0

Answer:

2.09 seconds.

Step-by-step explanation:

We are given...

y = 70 feet

v0 = 0 feet/second

a = 32 feet/second^2

We need to find t using the following equation...

y = v0 * t + (1/2) * a * t^2

70 = 0 * t + (1/2) * 32 * t^2

70 = (1/2) * 32 * t^2

70 = 16t^2

16t^2 = 70

t^2 = 4.375

t = sqrt(4.375)

t = 2.091650066

So, it will take the toy about 2.09 seconds to hit the ground.

Hope this helps!

You might be interested in
2(2x - 4) = 3(x + 4) Please solvvvvvve :'(
Zanzabum
1) 2(2x -4) = 3(x +4)




2) 4x - 8

3) 3x+12

4) 1x - 8 = 12
 
5) 1x = 20

Answer: x = 20
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the percent of the number<br> 36% of 50
Hitman42 [59]
The 36% of 50

The answer is 18
3 0
3 years ago
Evaluate the expression for p = 3.<br><br> 7p
lisabon 2012 [21]
7(p)

p=3

7(3)

the answer is 21.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Shania is planning a party at her home. She has made 126 chocolate truffles and 84 caramel truffles to give to her guests. If th
vodomira [7]
This turns out to be a division problem. To find how many each person can get, you must divide the amount of food by how many guests.
126 divided by 21 is 6
84 divided by 21 is  4
Each guest will get 6 chocolate truffles and 4 caramel truffles.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Original price: $119.00; Markdown: 70%
Leokris [45]
The answer would be $35.70. 70% off would be $83.30 off of $119.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Geometry help! <br> I need help with geometry.
    15·2 answers
  • Please help im getting frustrated with these
    7·1 answer
  • Find interest and amount to be paid on ₹15000 at 5% per annum after 2 years
    15·2 answers
  • Sean's mother asked him to buy 5.5 cups of cream for a recipe. He found a 4-cu
    6·1 answer
  • What is the area of right triangle ABC where the dimensions of the two legs
    15·1 answer
  • How many terms in <br> (3x^2-4x+2)-(2x^2-4x-5)
    12·1 answer
  • Line that is parallel to x=15 and contains the point (-4,7)
    8·1 answer
  • PLS HELP PLS THIS IS URGENT PLS I WILL GIVE CROWN PLUS 40 POINTS PLSS
    15·1 answer
  • A box of cereal costs $3.69. The box has 13.7 ounces of cereal. About how much does each ounce cost?
    15·2 answers
  • I need help with question 18.This is a homework question!
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!