1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alex Ar [27]
3 years ago
6

Three 24-hour clocks show the time to be 12 noon. One of the clocks is always correct one loses a minute every 24 hours and one

gains a minute every 24 hours. How many days will pass before all three clocks show the correct time again?
Mathematics
1 answer:
Ganezh [65]3 years ago
5 0

There is one clock that shows the right time so we do not have to worry about the one which is always correct.

Talking about the second clock that loses a minutes in every 24 hours (or in a day), so after 60 days (since it has lost 60 minutes because it is losing 1 minute everyday) it will show 11:00 a.m when it is exactly the noon.

So this way, in total it will take 60\times 24=1440 days before it shows the correct noon.

Now, the third clock gains a minute every 24 hours (or in a day) , after 60 days (when it has gained 60 minutes or a complete hour) it will show 1:00 p.m when it is exactly the noon.

This way, it will take 60\times 24=1440 days (since it has gained a minute everyday) when it shows the correct noon.

Therefore, it will take 1440 days before all the three clocks show the correct time again.

You might be interested in
The marked price of
Tju [1.3M]

Answer:

MP =  Rs. 1500

SP =  Rs. 1230

Step-by-step explanation:

Let the Cost Price (CP) be x

<u>Then Market Price (MP):</u>

  • MP = x+ 20% = 1.2x

<u>Discounted Selling Price (SP):</u>

  • SP = MP - 18% = 0.82*1.2x = 0.984x

<u>Since the difference between CP and SP is Rs.20:</u>

  • x - 0.984x = 20
  • 0.016x = 20
  • x= 20/0.016
  • x = 1250

<u>Then:</u>

  • MP = 1.2*1250= Rs. 1500

and

  • SP = 1500*0.82 = Rs. 1230

3 0
3 years ago
If a 100.8g cement bag has 20.35 kg removed from it. what is the new weight of the bag
kykrilka [37]

100.80 kg - 20.35 kg = 80.45 kg . . . . the new weight of the bag

It's a pretty straightforward subtraction problem. As with any decimal addition or subtraction, you line up the decimal points and extend any numbers with zeros to make the number of decimal places match.

5 0
3 years ago
Please help please help please help please help
ankoles [38]

Answer:

it is -5

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
5. If W(-10, 4), X(-3,-1), and Y(-5, 11) classify AWXY by its sides. Show all work to justify your
Ierofanga [76]

Answer:

  an isosceles right triangle

Step-by-step explanation:

The square of the length of a side can be found from the distance formula:

  d^2 = (x2-x1)^2 +(y2-y1)^2

The square of the length of WX is ...

  WX^2 = (-3-(-10))^2 +(-1-4)^2 = 49+25 = 74

The square of the length of XY is ...

  XY^2 = (-5-(-3))^2 +(11-(-1))^2 = 4 +144 = 148

The square of the length of YW is ...

  YW^2 = (-10-(-5))^2 +(4 -11)^2 = 25 +49 = 74

The sum of the squares of the short sides is equal to the square of the long side, so this is a right triangle. The squares of the short sides are equal, so this is an isosceles right triangle.

3 0
3 years ago
Which statement below accurately describes the data in the table?
AleksandrR [38]

Answer:

The answer is A:More than 75% of the students prefer Alternative or Hip Hop music.

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the radius of convergence of the power series \sum_{n=1}^\infty \frac{x^n}{\root 9 \of n}
    10·1 answer
  • Nancy spent $44.59 on 5.25 quarts of olive oil. What is the cost of one quart of olive oil? Round to the nearest cent.
    6·2 answers
  • A rectangle has length (4x+<br>5) and breadth 3x.Find the area of the rectangle.​
    7·2 answers
  • A chocolate chip cookie recipe calls for 6 cups of chopped nuts and 8 cups of chocolate chips. When Gregory made a batch of thes
    6·1 answer
  • Little Benny Franklin has $1.25 all in pennies in a jar. He decides to save 21 pennies every week and add them to the jar. In on
    11·2 answers
  • Trench Warfare<br> Define in own words
    11·2 answers
  • PLS HELP!! In a class of 30 students, the height of all students was measured and assembled in the table below. Find the value o
    11·1 answer
  • Expand this expression by using the distributive property. 3(2s +5)
    12·1 answer
  • [100 POINTS+BRAINLIEST] decide whether there is enough information to determine if the triangles are congruent. If there is, sta
    7·1 answer
  • A teacher grades 27 tests in 3 hours.<br><br>find the constance of variation
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!