1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nitella [24]
2 years ago
13

Which expressions are equivalent to x² +4?

Mathematics
1 answer:
n200080 [17]2 years ago
8 0

Answer:

4x2

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Jackson decides to distribute buttons to advertise the no-smoking campaign. He plans to make 700 buttons. Large buttons cost 75
Sidana [21]
Tbh it’s 600$ bc lol i the only thing u know ??
6 0
2 years ago
Triangle XYZ is pictured below.
Butoxors [25]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

sine uses opposite over hypotenuse

the opposite of x is 20 and the hypotenuse is 29

so the answer is 20/29

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
How to solve this problem <br><br>.         0.3 [1.57 – (0.6)²]
love history [14]
Well (1.57- 0.6 X 0.6) x 0.3 = 0.363
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Pleasee help marking brainlest
noname [10]

Answer:

See below in bold.

Step-by-step explanation:

The cost of what he wants to buy = 4.25 + 0.89 + 10.99

= $16.13

a) He does have enough to buy everything.

b) He has  20 - 16.13 = $3.87 left over.

7 0
3 years ago
The ratio of muscisians to actors was 2 to 5. If there were 28 musicians, how many actors were there?
julsineya [31]
2•14=28 which is the musicians

5•14=70 which would be the actors

The ratio would be 28:70
5 0
2 years ago
Other questions:
  • lynn, jude and anne were given the function f(x)=-2x^2+32, and they were asked to find f(3). lynns answer was 14, judes answer w
    5·1 answer
  • 3/12 in an improper fraction
    15·1 answer
  • Mrs.Dimas has $130 to buy basketballs for Edison Middle School. How many can she buy at $15 each? Interpret the remainder
    14·2 answers
  • Suppose you need to remove a nail from a board by using a claw hammer. What is the input distance for a claw hammer if the outpu
    13·1 answer
  • The cost of 7 scarves is $75.25. What is the unit price?<br> The unit price is $<br> per scarf.
    10·2 answers
  • Last month you spent ​$40 on clothing. This month you spent ​120% of what you spent last month. Set up a proportion to model thi
    8·1 answer
  • What is the perimeter of CDE?
    14·1 answer
  • Find the values of x and y.<br> т<br> &gt;<br> 75°<br> 45<br> (6x + 3)
    13·1 answer
  • Six times the difference of a number and three is -42 (write and equation and solve)
    12·2 answers
  • if the formula for number of people in bus is p=50b, where k= 50 people per bus show me the formula for number of buses per pers
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!