1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Jet001 [13]
3 years ago
14

If x = -3 calculate the value of 2xsquared+x

Mathematics
2 answers:
pochemuha3 years ago
5 0
33. 2x-3= -6
-6^2(squared) = 36 
36 +(-3) = 33
Tom [10]3 years ago
4 0
The answer would be 15. 

Substitute in the numbers and use order of operations. 

2(-3)^2 + (-3)
2(9) - 3
18 - 3
15
You might be interested in
The apartments in Brian's apartment house are numbered consecutively on each floor. The sum of his number and his next-door neig
e-lub [12.9K]
If sum of numbers (a) +(b) is 1419 and
(a)  and (b) are <span>neighbors , whe have:
a + b = 1419 and b-a = 1;
<=> </span>a + b = 1419  and  <span>a = b-1 ; 
so we have  b-1 + b = 1419 <=> 2b = 1420 <=> b=710 and a = 709
Answer: 710 and 709

</span>
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
12. divied 587. hoq do i do it
Romashka [77]
For 12 divided by 587, I got 0.02044293.
For 587 divided by 12, I got 48.9166666666666.
I hope this helps.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Express this equation in logarithmic form. y = 10^x<br><br> x = ?
Lana71 [14]

From definition we have:

$x=\log_{10}y

8 0
3 years ago
HELP! o.o
goblinko [34]
1/2 of getting an even number and 1/6 of getting a 5.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
3x/7 in verbal expression
FrozenT [24]
The answer to this equation in verbal expression would be 'the product of 3 and a number divided by 7'. I hope I helped!
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • On average 113,204 aluminum cans are recycled in a minute. Approximately how many cans will be recycled in 16 days?
    13·1 answer
  • i need help with a math problem right now it says A car rental agency advertised renting a car for $23.95 per day and $0.25 per
    13·1 answer
  • What is the domain of sqrt 3x-3?
    12·2 answers
  • If a can of pineapple costs $3.00 for 40 ounces, what is the cost per ounce?
    12·2 answers
  • Find the surface area of the cylinder and round to the nearest tenth and its recommended that you use pie or 3.14 also the radiu
    11·2 answers
  • A quilt measures 4 ⅔ feet by 6 feet. What is the area of the quilt?
    7·1 answer
  • Can someone please help me i will mark brainliest
    9·2 answers
  • Pls help me with this problem mam confused
    15·2 answers
  • What is this question?​
    8·1 answer
  • Please refer to the following attachment and find the value of x.
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!