Answer: 13.5 ounce bottle for $2.19
a 29.2 ounce bottle for $5.37
The 29.2 ounce bottle is better
Step-by-step explanation:
13.5 ounce bottle for $2.19
a 29.2 ounce bottle for $5.37
find the ratios
13.5/2.19 = $6.16 per unit
29.2/5.37 = $5.44 per unit
If you would like to find the width of the frame in feet, you can do this using the following steps:
length * width = area
3 1/8 feet * width = 2 3/4 square feet
25/8 feet * width = 11/4 square feet
25/8 * width = 11/4
width = 11/4 / 25/8
width = 11/4 * 8/25
width = 22/25 = 0.88 feet
The correct result would be 22/25 feet.
Area=1/2bh
h=altitude
b=legnth of base
b is 3 times h
b=3h
divide by 3
b/3=h
area=1/2bh
subsitute b/3 for h
54=1/2(b)(b/3)
multiply bothsides by 2/1
108=b(b/3)
108=(b^2)/3
multipy both sides by 3
324=b^2
square root boh sides
18=b
legnth of base=18
Answer:
The answer is negative 12
Step-by-step explanation:


