1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
svlad2 [7]
3 years ago
13

HELP PLEASEEE I DONT UNDERSTAND!!!!

Mathematics
1 answer:
ahrayia [7]3 years ago
4 0

Answer:

y= -1/2x + 1

Step-by-step explanation:

m= change in y/change in x = -1/2

y-intersect : (0,1) = 1

y--1/2x + 1

You might be interested in
Ava bought 1.7 lb of plums and 7.2 lb of peaches how many was her total. Plums:$0.23. per pound peaches:$1.22 per pound​
Rainbow [258]

Answer:

0.391+8.42=8.811

8.811 in dollars is 10.42 United States Dollars

Step-by-step explanation:

Your answer is 10.42 c:

6 0
3 years ago
A recipe calls for 3 cups of milk to make 30 biscuits. How many cups of milk will you need to make 45 biscuits?
anastassius [24]

The answer is: 4.5 cups.

The explanation is shown below:

1. You  need 3 cups of milk to make 30 biscuits.

2. Therefore, to solve the exercise you only need to multiply 45 biscuits by 3 cups and divide this by 30 biscuits.

3. Let's call the cups you will need to make 45 biscuits x. Then, you have:

x=\frac{(45)(3)}{30}\\x=4.5

4. Therefore, you will need 4.5 cups  to make 45 biscuits.

4 0
3 years ago
2) Juan had $622 in his checking account. He deposited a check for $180, and $100
adoni [48]

Answer:

867

Step-by-step explanation:

622+180+100=902

902-35=867

3 0
3 years ago
One more than three times a number is the same as four less than double a number
brilliants [131]

Answer:

3x + 1 = 2x - 4.  x = -5

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
A triangle with base 6. and height 3 in. Whats the answer and please show work
motikmotik
How you find the area of a triangle is base × height ÷ 2. So the equation would be 6×3=18 18÷2=9, so the answer is 9. Hope this helped!
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Nicki shows a magic trick to three of her freinds. Each of those freinds shows it to three more freinds. If the pattern is repea
    15·1 answer
  • What is the remainder when the product of the 5 smallest prime numbers is divided by 42?
    15·1 answer
  • What is the value of x?
    7·2 answers
  • Round this number to the nearest 100 4,398,202
    14·1 answer
  • The marketing manager for a newspaper has commissioned a study of the advertisements in the classified section. The results for
    12·1 answer
  • Given the triangle which statement is true?
    5·1 answer
  • Luis wants to buy a skateboard that usually sells for $79.25. All merchandise is
    14·2 answers
  • Please HELPPPPPPPP jkskjqinunuanuanunwuniam
    10·1 answer
  • THREE Sweet potatoes cost 1.35 what is the unit price?
    7·1 answer
  • I found this on my homework i need help
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!