Shayna had $22 to spend on six notebooks. After buying them she had $10. How much did each notebook cost ? solving equations: ap
plication
equation and a solution
2 answers:
Answer:
Each notebook costs $2
Step-by-step explanation:
We have to find the amount she spent on each notebook.
22-10=12
We know she spent $12 on six notebooks
We need to divide to find the answer
12/6=2
Each notebook costs $12
Answer:
$2
Step-by-step explanation:
First subtract 10 from 22 to get the price she spent on notebooks which is $12.
Then divide 12 by 6 to get the price she spent on each which is, $2
You might be interested in
Answer:
Angle A is the greatest.
Step-by-step explanation:
Answer:
24
Step-by-step explanation:
use Pythagoras theorem
a^2 + b^2 = c^2
18^2+b^2=30^2
b^2 = 30^2 - 18^2
b = √576 =24
ANSWER
b=11
EXPLANATION
The given quadratic equation is

We expand to get:

We simplify further by combining the x terms.

This is the standard form.
Comparing to

We have b=11
You have to times all the numbers together to get the surface area.
So that means you have to do 16*12*5.