1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Cerrena [4.2K]
4 years ago
5

Shayna had $22 to spend on six notebooks. After buying them she had $10. How much did each notebook cost ? solving equations: ap

plication
equation and a solution
Mathematics
2 answers:
bekas [8.4K]4 years ago
8 0

Answer:

Each notebook costs $2

Step-by-step explanation:

We have to find the amount she spent on each notebook.

22-10=12

We know she spent $12 on six notebooks

We need to divide to find the answer

12/6=2

Each notebook costs $12

Ivahew [28]4 years ago
8 0

Answer:

$2

Step-by-step explanation:

First subtract 10 from 22 to get the price she spent on notebooks which is $12.

Then divide 12 by 6 to get the price she spent on each which is, $2

You might be interested in
Why am I still single? It quarantine and no one is hmu.
Sergio [31]

Answer:

Apply yourslef! Don't wait for people to text you, especially if you like a certain person. Honestly, find all the people you might like and text them at the same time and start a conversation and you can take it from there!

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Mary Ann needs 3/7 cup of sugar to bake a cake she has 3/5 cup does she have enough to bake the cake yes or no
IrinaVladis [17]

Answer:

Mary Ann does have enough sugar

Step-by-step explanation:

3/5 is greater than 3/7 which means that she does have enough sugar. This is because the denominator 5 is smaller than the denominator 7, and since they have the same numerator, the fraction with the smaller denominator is greater.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is 94 million,23 in standard form
Luda [366]

Nine million, four hundred thousand, twenty three9

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
$3 is what percent of $40
givi [52]
It is 7.5% of 40, hope this helps you
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help will give brainliest
allsm [11]

Answer: it's equal

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Other questions:
  • 6 eggs were bought at a supermarket
    9·1 answer
  • What is the estimate of 32034
    14·1 answer
  • I don't really get this
    11·1 answer
  • Slader records show that the average life expectancy of a pair of shoes is 2.2 years with astandard deviation of 1.7 years. A ma
    7·1 answer
  • If you can help that be great!​
    11·1 answer
  • Josie took a long multiple-choice, end-of-year vocabulary test. The ratio of the number of problems Josie got incorrect to the n
    10·1 answer
  • A line that passes through the point (–1, 3) has a slope of 2. Find another point on the line
    8·2 answers
  • A computer technician charges $60 for coming to your house plus $76 per hour for labor. If the total bill for repairs is $269, h
    6·1 answer
  • Use the ten frame to make a
    13·1 answer
  • A six-sided dice is rolled twice. Find the probability that the larger of the two rolls was equal to 5.
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!